pianista

  Jan Lisiecki to utalentowany pianista, który koncertuje na całym świecie. Krytycy doceniają jego wrażliwość i "dojrzałą muzykalność". Mówi się, że jest unikalnym talentem. Teraz artysta opowiedział o swojej pasji i pracy Irminie Somers w Dzień Dobry TVN.

  Krzysztof Dys i Honorata Hafke-Dys od lat tworzą udany związek, choć wydaje się, że pochodzą z dwóch różnych światów. Jak pianista klasyczny i jazzowy oraz fizyczka zbudowali relację i co cementuje ich małżeństwo? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  "Dostałem bardzo dużą szansę na to, by pokazać swój talent"

  "Mam teraz nowe życie, do którego muszę się dostosować".

  Bruce Liu zwycięzcą

  Magda Szuba może być jedną z pierwszych Polek, które ukończą prestiżowy kierunek - Global Entertainment and Music Business na amerykańskim uniwersytecie muzycznym - Berklee College of Music. Pianistka otrzymała stypendium, niestety nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów. Poprzez internetową zbiórkę prosi więc o wsparcie i pomoc w spełnieniu marzeń.

  Miała trzy latka, kiedy zmarł jej dziadek, Władysław Szpilman. Jednak pamięć o nim nie przeminęła. Alina Szpilman w rozmowie z Katarzyną Olubińską-Godlewską opowiedziała o wybitnym dziadku, wyjątkowej relacji z babcią oraz swojej artystycznej ścieżce.

  Leszek Możdżer kończy właśnie 50 lat. Jest wybitnym i niezwykle uzdolnionym pianistą jazzowym. W jednym z wywiadów wyznał, że dobry artysta musi mieć dwie cechy - świetny warsztat i piękną duszę. Na swoim koncie ma ponad 100 płyt. Jak kształtowała się jego twórczość?

  "Loving You" - to nowy singiel Basi Gąsienicy-Giewont i Stana Breckenridge'a. Artyści interesujące brzmienie zaprezentowali na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchajcie nastrojowego kawałka.

  Chick Corea zmarł we wtorek, 9 lutego. Był amerykańskim pianistą jazzowym, pionierem muzyki fision, zdobywcą 23 nagród Grammy. Informację o śmierci legendarnego artysty potwierdził jego menadżer. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu.

  Halina Szpilman, w książce "Żona pianisty", tuż przed śmiercią, opowiedziała Filipowi Mazurczakowi o losach spędzonych z Władysławem Szpilmanem, a także poruszyła historię własnej rodziny. Jaki był ich przepis na udany związek? O rodzinie Szpilmanów rozmawialiśmy z autorem książki.

  Harrison Crane w ostatnim czasie zyskał niebywałą sławę. Ten zdolny 13-latek zachwycił już nie tylko Brytyjczyków, ale ludzi na całym świecie. Filmiki nastoletniego pianisty mają miliony odtworzeń. Jak do tego doszło?

  Był absolutnie wybitnym pianistą. Muzykę pisał i nią żył. Jego przejmującą historię poznaliśmy w filmie "Pianista". Bliscy Władysława Szpilmana, chcąc wciąż popularyzować jego twórczość, przekazują pamiątki po zmarłej legendzie na aukcję. Co znalazło się wśród nich?

  Posłuchajcie piosenki "Don't stop me now" w wykonaniu węgierskiego pianisty Petera Bence'a, który był gościem Dzień Dobry TVN. My jesteśmy oczarowani tym coverem, a Wy?

  Pianiści Janusz Tylman i Czesław Majewski zagrali w Dzień Dobry TVN kankana. Prawda, że nogi same rwą się do tańca? ;-)

  Lang Lang jest uznawany za najzdolniejszego pianistę naszych czasów. Pochodzi z Chin, ale większość dorosłego życia spędził w USA. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z nim, aby porozmawiać o sławnych sportowcach, którym udzielił lekcji gry na pianinie, kreskówce mającej największy wpływ na muzyka, rozłące z mamą i przeprowadzce do USA. Za co lubi Nowy Jork? Jak doszło do współpracy pianisty z Pharrellem Williamsem?

  Pasją pianisty Wawrzyńca Praska jest oczywiście muzyka. Ale jego droga na szczyt nie należała do najłatwiejszych. Wawrzyniec w okresie szkoły muzycznej postanowił się zbuntować...

  Dlaczego zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, zaprosił ekipę Dzien Dobry TVN akurat do Nakła? Jakie wspomnienia łączą go z malowniczym miastem nad Notecią, a jakie z Bydgoszczą? Koncerty panistyczne ma zaplanowane na pięć lat do przodu. Ile koncertów rocznie gra Rafał? Dlaczego w Polsce występuje co pięć lat? W przerwie między kolejnymi koncertami, z Rafałem Blechaczem porozmawiała Kinga Burzyńska.

  Blues zawładnął ich życiem. Pierwsza płytę od której wszystko się zaczęło to była płyta legendarnego The Rolling Stones. Potem poszło jak z płatka. Dziś cała rodzina prowadzi jedyną w Polsce gazetę o bluesie. I nie jest to już "baby blues" tylko dojrzała fascynacja!

  Na scenie Dzień Dobry TVN było nastrojowo. A to za sprawą pianisty Przemysława Winnickiego, który zagrał utwór Fryderyka Chopina: Nokturn cis - moll.

  Mają nie więcej niż 25 lat. Nie prowadzą bloga i nie zajmują się modą. Nie są YouTuberami i wolą Chopina i Beethovena od Jaya -Z i Beyonce. O ciarki przyprawiają ich Koncerty brandenburskie i Pastoralna oraz allegretto Siódemki. Tańczą tylko w rytm Walca Kwiatów. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych klasyków: pianistę Piotra Orzechowskiego, akordeonistę Patryka Sztabińskiego oraz barytona Aleksandra Kamedulskiego.

  Mimo swoich ośmiu lat jest prawdziwym wirtuozem gry na fortepianie. W ostatni weekend wygrał prestiżowy konkurs w Baden-Baden, pokonując w tym konkursie najlepszych rosyjskich pianistów. Poznajcie Wiktora Sommera - cudowne dziecko fortepianu. Posłuchajcie, jak gra mały pianista.

  Krzysztof Napiórkowski to wokalista, pianista i autor tekstów, który stawia na liryczność, subtelność i poetyckość. Bogate i urozmaicone kompozycje przypadają do gustu nie tylko wrażliwcom i melomanom. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonał utwór „Zawirował nagle".

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska gościła we wspólnym domu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich. On wybitny pianista i wirtualny pilot, ona fantastyczna pianistka. Jak się poznali? Ile mają fortepianów, a ile papug?

  Podczas „Sacrum Profanum” dokonał rzeczy niemożliwej. Zagrał samodzielnie utwór Steve'a Reicha napisany dla dwóch pianistów. Aby sprostać temu wyzwaniu, musiał ćwiczyć… na siłowni. W studiu Dzień Dobry TVN naszym gościem był Leszek Możdżer, wybitny polski pianista i kompozytor. Niezwykle zapracowany muzyk zdradził nam swoje plany na najbliższą przyszłość.