Nie żyje światowej sławy muzyk. Zdobywca nagrody Grammy karierę zaczynał w Warszawie

GettyImages-93713803
Źródło: Dzień Dobry TVN
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Maurizio Pollini nie żyje. Wybitny pianista i zdobywca nagrody Grammy zmarł w sobotę, mając 82 lata. Informację o jego śmierci przekazała opera La Scala w Mediolanie. Artysta wystąpił tam od początku kariery 168 razy.

Maurizio Pollini nie żyje

Świat obiegła informacja o śmierci cenionego włoskiego pianisty. Maurizio Pollini zmarł w sobotę 23 marca, w wieku 82 lat. Wiadomość o odejściu muzyka przekazała opera La Scala w Mediolanie, w której często występował. Do tej pory nie podano więcej szczegółów dotyczących jego śmierci.

W ostatnich latach pianista miał problemy ze zdrowiem, przez co musiał odwołać niektóre koncerty. Od 1958 roku, do swojego ostatniego recitalu, który odbył się w lutym zeszłego roku, Pollini zagrał w La Scali 168 razy.

Doceniono go w Polsce

Artysta urodził się w 1942 roku w Mediolanie. Od 5. roku życia grał na fortepianie. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się nie gdzie indziej jak w Warszawie, podczas konkursu w 1960 roku. Maurizio Pollini zdobył wówczas 1. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Był najmłodszym pianistą zagranicznym w gronie 89 uczestników reprezentujących 30 krajów.

Po udanym debiucie w Polsce, muzyk podpisał atrakcyjne kontrakty, jednak chwilę później przerwał karierę. Do grania powrócił w 1966 roku, przez lata występując zarówno we Włoszech, jak i poza granicami kraju, współpracując z dyrygentami i nagrywając dla prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon.

Pollini zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, w tym nagrodę Grammy w 2007 roku za najlepsze wykonanie instrumentalne (bez orkiestry) dla utworu Chopin "Nocturnes".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości