Jak obudzić się w dobry sposób? Ekspertka wymieniła dwa ważne czynniki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nas budzi?
Co nas budzi?
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?
Dźwięk budzika potrafi naprawdę gwałtownie wybudzić ze snu. Dr Joanna Jurga, neuroarchitektka opowiedziała o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się sposoby na pobudkę. Co ciekawe, pierwsze sposoby na poranne wstawanie opracowano już przed pierwszą wojną światową.

Pierwsze budziki

Już przed pierwszą wojną światową powstały pierwsze budziki. Nazywane były "grochownica", można było zamówić budzenie na żądanie. Panie chodziły od domu do domu i dmuchała z rurki grochem w okna.

- Była też funkcja pukaczy w różnych krajach, zanim powstały budziki. Walili do drzwi, budząc delikwentów, ale pamiętajmy, że wtedy było mniejsze zanieczyszczenie światłem. Ludzie jednak chodzili bardziej naturalnie spać, nie zarywali nocy, oglądając seriale albo wypełniając tabelki dla szefa - powiedziała ekspertka.

Małgorzta Ohme, Filip Chajzer i dr Joanna Jurga zastanawiali się w programie Dzień Dobry TVN, czy istnieje idealny sposób na gwałtowną pobudkę. Jednak gdybyśmy odpowiednio wywarzyli swój rytm dobowy, to wstawalibyśmy przed budzikiem albo w ogóle byśmy go nie potrzebowali.

Jak budzić się dobrze?

Jest kilka czynników, które wpływają na to, że budzimy się wcześniej. Neuroarchitektka wspomniała o dwóch ważnych czynnikach.

- Po pierwsze to jest światło, więc fajnie by było, gdyby ten budzik był świetlny albo miał funkcję świetlną. (...) Naturalnie, żeby przestała się wytwarzać melatonina, czyli hormon snu, potrzebujemy światła, które rano powinno być dość chłodne, my się naturalnie budzimy - tłumaczyła.

Drugim elementem są delikatne dźwięki, np. odgłosy ptaków, wody itd. - Zdrowa rutyna snu zakłada, że my nie zajmujemy się tylko budzeniem. Jeżeli mamy najgłębszą fazę snu, wtedy, kiedy powinniśmy wstać, to wstajemy nieprzytomni. Biologii nie oszukasz - podkreśliła dr Joanna Jurga.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości