Styl życia

Grillowanie i rozpalanie ognisk. Co na to prawo?

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Gdzie wolno grillować i rozpalić ognisko?
Gdzie wolno grillować i rozpalić ognisko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNGdzie wolno grillować i rozpalić ognisko?

Pogoda sprzyja biesiadom w otoczeniu natury. Zapach grilla unosi się w powietrzu już od pierwszych dni maja. Nie wszyscy jednak są tym zachwyceni. Co na ten temat mówią przepisy? Gdzie możemy grillować, a gdzie rozpalić ognisko, tak aby nie łamać prawa i nie przeszkadzać innym? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Katarzyna Topczewska, adwokat.

Grillowanie na własnej posesji

Organizując spotkanie przy grillu, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnej posesji. Co może nas ograniczać?

- To zależy, czy jest to prywatna posesja, czy mieszkamy w bloku. Jeżeli mieszkamy na prywatnej posesji, mamy swój ogródek, nie ma problemu, możemy to zrobić na własnym tarasie. Tylko musimy patrzeć na naszych sąsiadów, tak aby dla nich to nie było uciążliwe. Czyli, aby te nieprzyjemne ewentualne zapachy zbyt mocno nie docierały na ich posesję. Gorzej, jeśli mieszkamy w bloku. Nie ma prawnego zakazu grillowania na balkonie w bloku, natomiast wspólnoty mogą w swoich regulaminach takie zakazy stworzyć - powiedziała Katarzyna Topczewska, adwokat.

Czy zatem jeśli mimo wewnętrznych zakazów panujących na naszym osiedlu, zdecydujemy się jednak grill rozpalić, grożą nam jakieś kary?

- Kary wynikają, właśnie z tych wewnętrznych regulaminów i tak naprawdę policja, jeśli nie dojdzie do nadmiernego zanieczyszczania części wspólnej, publicznej, policja tak naprawdę może tylko spisać notatkę, bo nie będzie karała mandatem. Natomiast nas wspólnota już może ukarać - dodała adwokat.

Rozpalanie ognisk

Kto z nas nie wspomina z nostalgią ognisk w gronie przyjaciół, z gitarą, w blasku ognia? Przepisy wyraźnie regulują kwestie rozpalania ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych, są one bardziej rygorystyczne niż możemy przypuszczać, ponieważ wynikają z zasad bezpieczeństwa.

- Możemy rozpalić ognisko na swojej działce, ale musimy to zrobić w sposób bezpieczny dla otoczenia, musimy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, no i znowuż nie może to być uciążliwe dla naszego sąsiedztwa. Zgodnie z przepisami, nie można rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 metry od sąsiedniej działki, czy odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu - obowiązujące przepisy przytoczyła adwokat. - Nie możemy palić liści, kiedyś była taka możliwość, tam gdzie gminy nie prowadzą segregacji odpadów. Teraz już w każdej gminie mamy segregację odpadów - dodaje rozmówczyni na antenie programu Dzień Dobry TVN.

Grillowanie i ogniska, wymagają od nas przede wszystkim kultury i szacunku dla otoczenia, ale warto znać przepisy. Więcej o tym, co mogą zrobić nasi sąsiedzi i czego absolutnie palić nam nie wolno zobaczycie w materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Westend61

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości