Finanse i Praca

Jak się skupić, pracując zdalnie? Znamy przydatne wskazówki

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Od kilku tygodniu na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, wiele firm zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Mogłoby się wydawać się może, że czas spędzony w domu jest spełnieniem naszych marzeń, jednak godzenie obowiązków służbowych z domowymi jest trudniejsze, niż się wydaje. Jak skupić się na obowiązkach służbowych w domowym zaciszu? Oto kilka rad.

Praca w czasie koronawirusa

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa zmusza pracodawców do wysyłania zatrudnionych osób do tzw. home office. Jak pracować w domu? O czym warto pamiętać?

Zdaniem mentorki Karoliny Cwaliny-Stępniak praca zdalna może przybierać diametralnie różne postaci w zależności od tego, czy w domu są dzieci, czy nie. Z tego powodu warto wyznaczyć sobie zasady, które ułatwią jej organizację.

  • Ustaw budzik na tę samą godzinę, co zwykle. Rutyna towarzysząca dniom roboczym pozwoli zachować znany rytm dnia i ułatwi wykonywanie obowiązków.
  • Zadbaj o wygląd . Cały dzień w piżamie czy szlafroku z laptopem w łóżku to kusząca wizja, ale nie sprzyja efektywności. Weź prysznic, załóż codzienne ubranie. Oczywiście, garnitur i garsonka nie są w domu potrzebne, ale zwykły, codzienny strój ułatwi przestawienie się na tryb zadaniowy.
  • Zorganizuj przestrzeń pracy . Niech stół, który zastępuje firmowe biurko, jak najbardziej je przypomina. Zadbaj o porządek i przygotuj tylko niezbędne przedmioty - komputer, notatnik, przybory do pisania. Wszystkie inne mogą niepotrzebnie rozpraszać uwagę.

Po pierwsze, wstajemy, ogarniamy się, ubieramy, jemy śniadanie i idziemy do naszego stanowiska pracy, które wcześniej wyznaczamy. Jeżeli robimy sobie przerwy, to odchodzimy od tego miejsca i w tych przerwach ruszamy się, robimy, co chcemy, ale nie tam, gdzie pracujemy

- wyjaśniła mentorka.

Jak pracować zdalnie

Bardzo sobie cenię pracę z domu. Jest to niesamowita elastyczność i też po prostu wolność. Zajęło mi bardzo dużo czasu, żeby się wdrożyć i oswoić. Wszystko musiałam wypracować metodą prób i błędów. Rzeczywiście najważniejsze jest stworzenie sobie klimatu biurowego i jasne podzielenie pracy i domu, czy to fizycznie, czy czasowo. Też jest to niesamowicie rozwijające, bo nic nas nie uczy takiej samodzielności i organizacji czasu jak bycie sobie samym szefem

– wyznała Aleksandra Dębska, przedsiębiorczyni, która prowadzi dwie firmy z domu.

Cwalina-Stępniak zwróciła uwagę na to, że przerwy i wyraźnie określony czas pracy są niezwykle istotne. Na rynku dostępne są różnego typu aplikacje i planery, które ułatwią nam optymalnie zorganizować nasze służbowe zadania i oddzielić obowiązki od odpoczynku. Pomocne mogą okazać się również wideokonferencje ze współpracownikami lub medytacja.

Najpierw zabieramy się za te rzeczy trudniejsze, bo z rana jesteśmy bardziej efektywni. Pamiętajmy też o odłożeniu wszystkich możliwych rozpraszaczy, czyli social media, telefony – to odkładamy na bok

- zauważyła.

  • Ustal godziny pracy . Ogranicz dostęp do dystraktorów , czyli tego wszystkiego, co odwraca uwagę oraz nie pozwala się skupić i w konsekwencji - przeszkadza w wykonywaniu obowiązków. Do największych "rozpraszaczy" należą media społecznościowe, telefon i telewizor. Lepiej je wyłączyć.
  • Posłuchaj muzyki . Spokojna melodia pozwoli się odprężyć, zrelaksować i przede wszystkim - skoncentrować na wykonywanych zadaniach.
  • Rób przerwy. Nie zapominaj o odpoczynku. W domu nie tracisz czasu na kawę i pogawędki ze współpracownikami, ale to nie oznacza, że nie możesz sobie pozwolić na chwilę relaksu. Wyjdź na balkon, zrób kilka ćwiczeń, weź parę głębokich oddechów, popatrz na drzewa, daj odpocząć oczom, dotleń mózg.

ZOBACZ: Jak w praktyce wygląda praca zdalna w domu pełnym dzieci? Z pewnością nie można się nudzić.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości