Ewa Drzyzga i Andrzej Sołtysik kwestowali na Cmentarzu Rakowickim. "Nie wyobrażam sobie tutaj nie być"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Świąteczne kwestowanie na dzień dobry
Świąteczne kwestowanie na dzień dobry
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Ewa Drzyzga i Andrzej Sołtysik we Wszystkich Świętych kwestowali na Cmentarzu Rakowickim. Już po raz 42. zbierano tam pieniądze na utrzymanie zabytkowych nagrobków. Od godzin porannych pojawiło się wielu mieszkańców Krakowa, którzy przyszli wspomnieć pochowanych m.in. w Alei Zasłużonych.

Prowadzący Dzień Dobry TVN kwestowali w Krakowie

W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie kwestowali Ewa Drzyzga oraz Andrzej Sołtysik. Pierwszą osobą, która wrzuciła datek do ich puszki była pani Bernardeta. Kolejną - pani Edyta, która opowiedziała widzom Dzień Dobry TVN, dlaczego zawsze zatrzymuje się właśnie w tym miejscu.

- Przede wszystkim dla osób, które znałam. Nie ukrywam, że zawsze staję przy grobie pana Marka Nawary, mojego pierwszego pracodawcy. Nie wyobrażam sobie, żeby tu nie być i przede wszystkim nie pooglądać tych pomników, chodzi o tę wielką sztukę, o rzeźbę. O nią chodzi w tej całej misji ratowania - podkreśliła.

Organizatorką kwesty była Anna Kornecka. Według danych z poprzednich lat, z zebranych pieniędzy można wyremontować kilka do nawet kilkunastu nagrobków.

- Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. (...) Każda taka kwesta przyczynia się do tego, że możemy podziwiać cmentarz w takim stanie, w jakim my go widzimy i przyszłe pokolenia też będą mogły się tym cieszyć - wyjaśniła.

Cmentarz Rakowiecki - pomnik historii i kultury

Cmentarz Rakowiecki w Krakowie jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1801 roku. W pierwszym grobie spoczęła Apolonia Bursikowa, mieszkanka miasta.

- Nazwa cmentarza Rakowice bierze się z drugiej połowy XIX wieku. Po prostu cmentarz usytuowany był przy drodze do wsi Rakowice. Teren cmentarza to 42 hektary, czyli jest dzisiaj osiem razy większy niż ten pierwotnie zakładany - powiedziała Anna Kornecka.

Spacerując alejami cmentarza, można podziwiać kunsztowne pomniki oraz rzeźby spod dłuta wybitnych artystów. Znajduje się na nim około 75 tysięcy grobów osób zasłużonych, ale także zwykłych mieszkańców Krakowa.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie – pomnik historii i kultury
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości