Ksiądz ostrzega, których zniczy nie stawiać na grobach. Uwaga spotkała się ze sprzeciwem wiernych

Znicz na cmentarzu
Wszystkich Świętych. Jakich zniczy nie powinniśmy kupować?
Źródło: PATSTOCK/Getty Images

1 listopada to święto zadumy i rozmyślania nad przemijaniem. Zgodnie z tradycją wiele osób odwiedzi cmentarze, by pozostawić kwiaty oraz znicze na znak pamięci o tych, którzy odeszli. Duchowni radzą jednak, by we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny skupić się bardziej na modlitwie niż na dekorowaniu grobów. Kupowania których zniczy należy się wystrzegać według księdza Janusza Chyły? Internauci nie do końca zgodzili się z jego sugestią.

Wszystkich Świętych - jak celebrować?

Słowo "celebracja" kojarzy nam się głównie z radosną zabawą. 1 listopada wyraz ten nabiera zupełnie innego znaczenia. Celebrujemy przewagę życia nad śmiercią, a jednocześnie czcimy pamięć zmarłych i rozmyślamy nad sensem przemijania. Często jednak te wartości, które niesie za sobą uroczystość Wszystkich Świętych, przysłonięte zostają konsumpcjonizmem, przed którym ostrzegają duchowni.

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

14179833_uroczystosc-wszystkich-swietych-co-warto-wiedziec-o-tym-dniu_480P
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich

- Dużo kupujemy, tym się zajmujemy, dostajemy szału. A nie pilnujemy tego, co ważne. Znicz czy kwiaty to tylko zewnętrzny wymiar naszej pamięci o zmarłych, ale nie możemy zapomnieć, że to nie one zbawiają. Nie możemy dlatego myśleć, że wystarczy postawić świeczkę na grobie, bo to nie załatwia sprawy. Jak idziemy do kogoś bliskiego na urodziny, to też bierzemy ze sobą prezent, ale siedzimy z tą osobą, rozmawiamy. Tu musi być podobnie, musimy ofiarować taki prezent duchowy - czytamy na łamach portalu erawa.pl w wypowiedzi księdza Konrada Świstaka z kościoła w Rawie Mazowieckiej.

Znicze na 1 listopada - jakich nie kupować? Porada księdza

Przemyśleniami na temat tradycji dekorowania grobów podzielił się również aktywny w sieci ksiądz Janusz Chyła. Na Twitterze opublikował wpis, w którym skrytykował kupowanie zniczy ozdobionych religijnymi symbolami. - Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik - oznajmił.

Spostrzeżenie duchownego spotkało się ze skrajnymi ocenami. Niektórzy internauci zgodzili się ze stwierdzeniem kapłana i potwierdzili, że wystrzegają się kupowania takich zniczy. Inni natomiast zwrócili uwagę na to, że wspomniane symbole religijne są umieszczane również na innych przedmiotach, w pełni akceptowanych przez duszpasterzy.

- Uwaga słuszna. Tyczy się wielu wyrobów. Włączając tony dewocjonaliów, często wątpliwej jakości. (...) Z drugiej strony - znicze nie są poświęcone.

- A obrazki, które księża rozdają, chodząc po domach?

- Podobnie jak szaty liturgiczne, stuły, bursy, różańce i krzyże - to potencjalne śmieci i siłą rzeczy kiedyś wylądują na wysypisku.

- Symbole religijne są umieszczane na wielu przedmiotach i trafiają na śmietnik. Szarfy pogrzebowe, wieńce, biżuteria, czasopisma, obrazki. Co zrobić ze zniszczonym różańcem, krzyżem, obrazem, obrazkiem? Gdzie to utylizować? - pytają sprzeciwiający się wierni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości