Eschynantus – uprawa i pielęgnacja

Autor:
Adrian
Adamczyk

Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Naturalnie jest porostem, który występuje w konarach drzew tropikalnych. Nie jest prosta w uprawie, ale za to prezentuje się naprawdę pięknie. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.

Cała roślina eschynantusów obejmuje aż 190 gatunków, zwykle są to liany lub półkrzewy, posiadające mięsiste liście. Część spośród tych roślin znamy jako gatunki ozdobne.

Eschynantus – jak wygląda?

Eschynantus posiada długie i zwisające pędy, które mogą osiągnąć długość nawet 60 cm, a zakończone są uroczymi, rurkowatymi kwiatami. Z kolei jego liście są mięsiste i mocno zaostrzone. Kształt kwiatów jest wąski, rurkowaty, a z jego wnętrza wystają długie pręciki. Ta dość gęsta roślina wraz z doniczką może mieć wysokość nawet 30 centymetrów. Zwykle uprawia się ją w misach, koszach oraz skrzynkach balkonowych, świetnie nadaje się także do kompozycji kwiatowych. Może i nie jest najprostsza w hodowli, ale warto poświęcić jej trochę czasu, choćby dlatego, że ma bardzo długi okres kwitnienia. Jeśli więc odrobinę się wysilisz, twoje starania zostaną nagrodzone przez okres kilku miesięcy.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Uprawa Eschynantusa

Kwiat ten wymaga stosunkowo wysokiej i stałej wysokiej temperatury w granicach 22-25℃, choć może być także wystawiony na słońce – roślina po prostu lubi ciepło. Eschynantus potrzebuje stanowiska półcienistego, o wysokiej wilgotności powietrza. W lecie należy intensywnie go podlewać, tak by nie dopuścić do wyschnięcia gleby, co bardzo by mu zaszkodziło. Można go także wzmacniać nawozami, które są przeznaczone do roślin doniczkowych. Warto pamiętać, że roślina ta nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, a zbyt dużo słońca spowoduje u niej opadanie liści. Eschynantus preferuje ziemię przepuszczalną, pulchną, torfową, najlepiej z dodatkiem piasku. Powinna też jednak sobie poradzić w zwykłej ziemi doniczkowej. Okres jej kwitnienia przypada od końca lipca aż do grudnia, a zdarza się tak, że niektóre gatunki kwitną aż do końca lutego. Z kolei w zimie roślina ta przechodzi w stan spoczynku – należy wtedy ograniczyć podlewanie i obniżyć temperaturę, w której przebywa.

Pielęgnacja Eschynantusa

Kwiat należy podlewać oszczędnie, ale tak, by ziemia nigdy nie wyschła. Po 30 minutach od podlania możesz usunąć nadmiar wody z podstawki. Roślina ta bardzo lubi zraszanie, czyli podlewanie przy pomocy spryskiwacza, ale nie wtedy, kiedy kwitnie. Żeby roślina pięknie wzrastała, można użyć na niej nawóz dla roślin zielonych i stosować go od końca marca do końca sierpnia, dzięki temu będzie miała wystarczającą ilość siły, by wytworzyć kwiaty. Moment pojawienia się pierwszych kwiatów powinien być sygnałem, że roślinę należy natychmiast przestać nawozić.Warto zapamiętać, że nie lubi ona wody, która zawiera w sobie wapń. Roślinę tę przesadzamy do ziemi na bazie torfu, gdy jej korzenie przerosną doniczkę.

Rozmnażanie Eschynantusa

Roślinę należy przesadzać na wiosnę. Rozmnażanie eschynantusa odbywa się przez sadzonkowanie. Ważne jest, by zapewnić sadzonkom odpowiednio wysoką temperaturę i wilgotność gleby, gdyż w zbyt niskiej temperaturze prawdopodobnie się nie przyjmą. Malutkie rośliny można sadzić po kilka sztuk w jednej doniczce, dzięki temu, gdy już zakwitnie, będzie prezentowała się bardziej okazale. Z kolei jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgotności powietrza, to istnieje prawdopodobieństwo, że młode pędy zostaną zaatakowane przez mszyce i wełnowce. Rozmnażanie tej rośliny przebiega poprzez cięcie sadzonki wierzchołkowej w taki sposób, by każda miała co najmniej trzy oczka. Następnie należy oberwać dolne liście i wstawić pędy do wody. Teraz pozostaje czekać, aż roślina wypuści korzenie (należy przy tym uzbroić się w cierpliwość, możliwe, że trzeba będzie czekać nawet kilka miesięcy). Doniczki należy wypełnić keramzytem i ziemią doniczkową, a następnie obficie podlać. Zwykle roślina ta ukorzenia się i przyjmuje bez większych kłopotów. Pamiętajmy jednak, że nie wolno ścinać gałązek z kwiatami, dlatego należy je rozmnażać późną wiosną albo wczesnym latem, gdy roślina silnie wzrasta. Warto również pamiętać, że pędy, które nie są przycinane, będą rosły coraz dłuższe, dzięki czemu roślina może zacząć wisieć i piąć się. Dobrze jest także odmładzać te rośliny mniej więcej co 3–4 lata, czyli ścinać je nieco i zostawiać sobie młode – po prostu z upływem czasu kwiaty stają się coraz brzydsze. Warto także poznać inną interesującą odmianę tej rośliny, czyli eschynantusa marmurkowego, który może i posiada nieco mniej atrakcyjne kwiaty, ale rekompensują to piękne zielono-brązowe, ozdobne liście.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vivian Rudolf/Getty Images

Pozostałe wiadomości