Styl życia

Duszpasterz osób wykluczonych niesie pomoc uchodźcom. "Oni są nowym bogactwem naszego narodu"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Ksiądz znajduje domy uchodźcom
Dzień Dobry TVNKsiądz znajduje domy uchodźcom

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej zmotywował do działania wiele osób, które nie potrafiły bezczynnie przyglądać się tragedii migrantów. W gronie wolontariuszy znalazł się ks. Mieczysław Puzewicz, który od wielu lat z godną podziwu gorliwością niesie pomoc potrzebującym. W Dzień Dobry TVN duszpasterz osób wykluczonych opowiedział o swojej niezwykłej działalności.

Ks. Mieczysław Puzewicz i jego misja

Ks. Mieczysław Puzewicz jest założycielem Centrum Wolontariatu i delegatem Metropolity Lubelskiego ds. osób wykluczonych. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad duchowny udzielił pomocy wielu migrantom, którzy zdecydowali się poszukać schronienia na terenie Polski.

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- To jest historia ostatnich 30 lat mojego życia, kiedy po raz pierwszy w Lublinie pojawili się pierwsi uchodźcy po wojnach bałkańskich, mianowicie Bośniacy, to był konflikt z Serbią. W ten sposób przywykłem do tego, że gdzieś tam wokół nas są ci uchodźcy - wyjaśnił ks. Mieczysław Puzewicz, który z godnym podziwu zaangażowaniem stara się zapewniać bezpieczeństwo i poczucie godności swoim podopiecznym.

Jak wygląda udzielanie pomocy uchodźcom?

W ramach pomocy potrzebującym ks. Mieczysław Puzewicz organizuje lokale mieszkalne, w których żyje się o wiele lepiej niż w schroniskach dla bezdomnych. Jak dotąd udało mu się znaleźć około 60 takich miejsc w kilku miastach, między innymi w Lublinie, Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Duchowny pochyla się także nad kwestiami związanymi z pracą, dzięki jego wsparciu migranci mają szansę odzyskać niezależność finansową.

- To są czasami świetnie wykształceni ludzie, którzy potrafią różne rzeczy dobrze robić. W moich fundacjach też takie osoby pracują, dajemy im jakieś zatrudnienie. Ja tutaj nie widzę żadnego zagrożenia, wręcz przeciwnie, oni są chyba nowym bogactwem naszego narodu - podsumował ks. Mieczysław Puzewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/ East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości