Styl życia

Na czym polega rozwój duchowy? Jak nad nim pracować?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna medytuje pod drzewem

Rozwój duchowy może być rozumiany bardzo różnie, na przykład przez pryzmat wyznawanej religii. Równie dobrze jednak można rozwijać się bez opierania się na zasadach ustalonych przez grupę wyznaniową.

Rozwijać się duchowo można samodzielnie lub z pomocą przewodnika, którego należy wybrać z ogromną rozwagą. Osoby zagubione często są bowiem podatne na wpływy i mogą zaufać nieodpowiedniej osobie. Na czym polega duchowy rozwój człowieka?

Rozwój duchowy – na czym polega?

Rozwój duchowy związany jest przede wszystkim z rozwojem świadomości, zarówno samego siebie, jak i otaczającego świata. Osoba, która pragnie do niego dążyć, musi przede wszystkim przygotować się na długą i trudną pracę nad sobą. Tu nie ma drogi na skróty. Żaden rozreklamowany kurs czy książka nie zapewnią odpowiedniej wiedzy ani nie zagwarantują sukcesu. Podstawą tego, jak osiągnąć przytomny rozwój duchowy, jest pokonanie wielu własnych słabości, co zwykle trwa latami. Niezwykle ważna jest tu silna motywacja, która nie pozwoli stracić celu z oczu.

Rozwój duszy zakłada, że człowiek nie jest istotą jedynie materialną. Należy zatem dotrzeć do swojego wnętrza i otworzyć się na rzeczy takie, jakie są, bez masek czy upiększania rzeczywistości. Nie jest to łatwe, co nie oznacza, że nieosiągalne.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Rozwój duchowy dla początkujących – droga samotna czy u boku mistrza?

Niektóre osoby są zdania, że sama droga rozwoju duchowego jest nierozerwalnie związana z religią. Taka teoria pokazuje, że rozwój duchowy chrześcijanina będzie się różnił np. od ścieżki wyznawcy hinduizmu. Jednak czy drogę do poznania rzeczywistości i przezwyciężenia samego siebie można przejść, kierując się odgórnie ustalonymi zasadami grupy wyznaniowej? Niekoniecznie, choć faktem jest, że wybranie się w nią samodzielnie jest nie lada wyzwaniem.

Dlatego dużo ludzi decyduje się na poszukiwanie swojego własnego mistrza, niebędącego osobą duchowną. Ten sposób ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Plusem jest bez wątpienia możliwość czerpania z życiowej mądrości od innej, bardziej doświadczonej osoby, która już wcześniej w sferze duchowej wiele odkryła. Dużą wadą jest natomiast ogromne niebezpieczeństwo trafienia na człowieka o skłonnościach do manipulacji.

W ten właśnie sposób powstają przecież niebezpieczne organizacje i sekty. Z tego względu, decydując się na poszukiwanie własnego przewodnika, należy zachować ogromną ostrożność. Odpowiednia osoba będzie pomagać w rozwoju, pokazując drogę, którą sama przebyła i tym samym wspierając w osiągnięciu tego samego, co ona. Wszelkie próby zbytniego podkreślania nierównej relacji powinny skłaniać do rezygnacji z jej kontynuowania.

Co utrudnia człowiekowi duchowy rozwój?

Aby móc rozwinąć się duchowo, należy przede wszystkim zwalczyć wiele przyziemnych, ludzkich słabości. Jednak wcześniej powinno się je zauważyć i przyznać do nich przed samym sobą. Dlatego właśnie istnieje silna relacja między rozwojem duchowym a samoświadomością. Do cech, które mogą zahamować wewnętrzną przemianę, należą:

  • silna zazdrość – ta, która stymuluje nas do działania, nie musi przynieść szkody. Jeśli jednak to uczucie nie przemija, może być silniejsze niż skupienie się na własnych celach. A stąd już tylko krok do destrukcyjnej zawiści;
  • nadmierny pesymizm lub optymizm – w tej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek. Widzenie świata w czarnych barwach właściwie zawsze jest czynnikiem, który hamuje nasz rozwój, nie tylko duchowy. Z kolei idealizowanie przyszłości może nas za bardzo rozleniwić i zniechęcić do pracy nad sobą;
  • surowe ocenianie siebie i porównywanie do innych – każda osoba jest inna, a zbyt częste porównywanie się z innymi może prowadzić do niezadowolenia z siebie i w konsekwencji do niezdrowej zazdrości. To samo może stać się na skutek zbyt surowego oceniania własnego życia. Nie jest to dobry sposób na coaching duchowy, ponieważ zamiast przybliżać się celu, takie postępowanie często nie pozwala ruszyć z miejsca.

Odpowiedź na pytanie, czym jest rozwój duchowy, może zależeć od wyznania. Jednak często interesują się nim osoby nienależące do żadnej wspólnoty. Zawsze natomiast podstawą rozwoju duchowego jest zmiana świadomości i spojrzenia na rzeczywistość, a właściwie znalezienie prawdy o niej. Taka droga najczęściej jest długa i trudna oraz wymaga wytężonej pracy nad samym sobą, co nie oznacza, że nie warto się w nią wybrać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Iuliia Bondar/Getty Images

Pozostałe wiadomości