Czyszczenie pomników i nagrobków może być wyzwaniem. Nie zawsze wiadomo, jakich preparatów użyć. Można skorzystać z gotowych produktów lub zdecydować się na domowe sposoby. Sprawdź, jak niskim kosztem wyczyścić groby.
Warto pamiętać o tym, aby czyścić groby chociaż dwa razy do roku - ułatwi to nie tylko utrzymanie ogólnej ich czystości, ale też każde kolejne mycie. Lepiej też nie odkładać czyszczenia pomników na później - niskie temperatury nie sprzyjają zmywaniu brudu. Za każdym razem, kiedy będzie się myło nagrobek, warto korzystać z ciepłej wody - rozmiękcza warstwy kurzu, ziemi i innych zanieczyszczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mycie nagrobków wodą z octem
Ocet coraz częściej jest używany do czyszczenia różnych rzeczy. Jest to ekologiczny sposób na pozbycie się zabrudzeń. Jest też dobrym środkiem do czyszczenia nagrobków, jednak trzeba uważać. Nierozcieńczony może powodować odbarwianie pomników i plamy. Aby tego uniknąć, należy go rozmieszać z wodą w minimalnym stosunku 2:1. Ocet z wodą rozmiękczy bród zastały na nagrobku, nada mu połysku, a dodatkowo kurz będzie znacznie wolniej na nim osiadał. Po użyciu takiej mieszanki warto cały pomnik spłukać czystą wodą, aby nie pozostały zacieki z produktu i nie powstały plamy.
Czy granit można czyścic octem?
Granitu nie powinno czyścić się samym octem. Jak wspomniano wyżej, może to doprowadzić do odbarwienia kamienia bądź powstawania plam. Dobrą metodą jest jednak rozcieńczenie octu wodą, najlepiej ciepłą. Trzeba na to bardzo uważać, ponieważ kiedy materiał zostanie już odbarwiony, szkoda jest nie do naprawienia.
Czyszczenie nagrobków z granitu sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona w połączeniu z wodą utlenioną to doskonały sposób na czyszczenie nagrobków z rdzy. Zdarza się, że jeśli kamień, z którego został wykonany pomnik, zawiera w sobie dużo żelaza, to w wyniku utleniania, na jego powierzchni osadza się rdza. Aby się jej pozbyć, wystarczy zrobić pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą utlenioną i nałożyć na dane miejsce na kilka minut - jeśli zabrudzenie jest duże, lub na kilka, kilkadziesiąt sekund - jeśli warstwa rdzy jest cienka.
Zanim zacznie się czyścić kamień taką pastą, warto wykonać próbę - w mało widocznym miejscu nałożyć odrobinę pasty. Zmyć ją i sprawdzić czy nie pozostawiła odbarwionych plam.
Po nałożeniu pasty należy chwilę odczekać, następnie przetrzeć miejsce wilgotną szmatką i całość spłukać wodą.
Jak wyczyścić nagrobek granitowy z wosku?
Czyszcząc nagrobki z rozlanego wosku należy być szczególnie ostrożnym. Wosk wnika w strukturę kamienia, przez co ciężko go wyczyścić. Najłatwiej jest to zrobić z polerowanych pomników. Zanim przystąpi się do czyszczenia, warto spróbować zmiękczyć wosk. Idealnie nada się do tego ciepła woda. Kolejnym krokiem jest delikatne zdrapanie zaschniętej parafiny - najlepiej przy użyciu drewnianej szpatułki. Drewno jest miękkie, a zatem mniejsza szansa, że w trakcie oczyszczania powstaną zarysowania kamienia. Pozostałości można roztopić ponownie ciepłą wodą i zetrzeć. Kolejnym etapem może być przetarcie całości wodą z octem lub z płynem do mycia naczyń.
Ważne, aby unikać substancji żrących, np. acetonu i jego pochodnych, które znajdują się m.in. w zmywaczach do paznokci. Produkty te mogą powodować odbarwianie kamienia.
Czym najlepiej czyścić pomniki z marmuru?
Marmur to skała wapienna, która w warunkach atmosferycznych ulega szybkiej erozji. Obecnie rzadko wykonuje się zatem nagrobki z marmuru, gdyż ich żywotność jest bardzo krótka. Istniejące nagrobki, pomniki i rzeźby z marmuru warto jednak wyczyścić: ciepłą wodą, wodą utlenioną, płynem do mycia naczyń, sodą oczyszczoną i gąbką.
Marmur jest skałą bardzo porowatą, podatną na wchłanianie wilgoci, a co za tym idzie również na powstawanie plam. Pomniki z marmuru najlepiej jest więc myć ściereczką z mikrofibry i i roztworem płynu do mycia naczyń. Do plam z rdzy stosujemy natomiast pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej.
Czym wyczyścić pomnik z lastryko?
Do czyszczenia grobu z lastryko domowym sposobem potrzebujemy: ciepłej wody, szczotki, sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń, preparatu do czyszczenia na bazie silikonu lub oleju. Plamy najlepiej schodzą ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli zaś są bardzo trudne do zmycia, sypiemy na nie sodę oczyszczoną i trzemy szczotką.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie czynności wchodzą w zakres opieki nad grobami?
- Sprawdź, jak przygotować grób na dzień Wszystkich Świętych
- Czego nie wolno robić na cmentarzach? Za te zachowania może czekać nas surowa kara
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: djedzura/Getty Images