Styl życia

Czy Polacy potrafią poprawnie mówić po polsku? "Myśmy naliczyli przynajmniej 17 czasów w języku polskim, a dzieci są przekonane, że są trzy"

Styl życia

Aktualizacja:

Wiele osób, nie tylko w wieku szkolnym narzeka na skomplikowaną gramatykę języka polskiego. Jednak jak się okazuje, nie taki diabeł straszy, jak go malują. Dr hab. Jacek Wasilewski napisał książkę, w której z humorem przeprowadza czytelników przez meandry polszczyzny.

Gramatyka języka polskiego

Jacek Wasilewski jest autorem książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnica językowego półświatka". Autor próbuje w niej udowodnić niedowiarkom, że nasz język, choć trudny, bo ma wiele reguł i wyjątków, jest niezwykle piękny.

Zdaniem prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcy, dzieci powinny sięgać po tę książkę, ponieważ może ona wywrócić ich świat do góry nogami. Wasilewski z uśmiechem przyznał, że się pod tym podpisuje. - Dokładnie, jest ostrzeżenie. Myśmy naliczyli przynajmniej 17 czasów w języku polskim, a dzieci są przekonane, że są trzy - powiedział na antenie Dzień Dobry TVN.

Czy Polacy dobrze mówią po polsku?

Wasilewski w swojej książce udowadnia również, że Polacy bardzo często władając ojczystym językiem, nie potrafią używać go we właściwy sposób i popełniają wiele błędów.

- Jesteśmy native'ami. Rzeczywiście nie znamy zasad i się zastanawiamy. Typowy przykład: mamy jezioro, które trzeba obejść. To jezioro jest? No właśnie i to jest zagadka. Jest taka forma, ale musimy się zastanowić, jak brzmi, bo rzadko jej używamy. Jezioro jest obeszłe - stwierdził Jacek Wasilewski.

Polszczyzna jest żywa, ciągle powstają nowe słowa, zapożyczamy pewne określenia z innych języków.

- Wiele osób narzeka, uważam, że poprawiacze, którzy mówią, że czegoś nie wolno, to będą się smażyć w piekle, tam jest specjalny kocioł dla nich. Dobrze, żeby ten język był żywy, a nie był taką oblężoną twierdzą, bo kiedyś się mówiło Wasza Miłość, później waszmość, później waść, później wacan. Dzisiaj, jeśli zamiast spokojnie, powiemy spoko, to jest wielki krzyk. To są te same mechanizmy, które pojawiają się w języku w różnych momentach i to świetnie, że polszczyzna może nam się ciekawie różnicować - podkreślił autor książki.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości