Boże Ciało w Myszyńcu. "U nas nic nie zanika"

Boże Ciało w Myszyńcu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ostatnie chwile przed procesją Bożego Ciała w Myszyńcu
Ostatnie chwile przed procesją Bożego Ciała w Myszyńcu
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Boże Ciało to wyjątkowe święto dla katolików. Tego dnia w wielu miastach Polski przejdą uroczyste i bardzo kolorowe procesje. Jak się je przygotowuje? Czego nie może na nich zabraknąć?

Boże Ciało w Myszyńcu

Taka wyjątkowo precesja przejdzie również ulicami Myszyńca. Osobami zaangażowany w przygotowywanie ołtarzy, które kolejno odwiedzają wierni, są m.in. Danuta Glinka i Dariusz Jedwabnik. Pani Danuta wyznała, że z dzieciństwa najbardziej pamięta krzątaninę w domu i strojenie kapliczek z okazji Bożego Ciała.

- Wielkie przygotowanie było właśnie w wyrządzaniu się do kościoła, więc przygotowania naszych strojów kurpiowskich. W tej spódnicy chodziła moja babcia, ta spódnica ma ponad 100 lat. W niej brała ślub, ja też brałam w niej ślub, trzymam ją na szczególne okazje, na Boże Ciało, bo to jest dla nas ogromnie święto radosne, ponieważ Jezus Chrystus w najświętszym sakramencie, idzie ulicami miasta, by nam błogosławić, [...], żeby nigdy nie zabrakło chleba. My to święto chcemy tak bardzo godnie obejść - powiedziała.

- Jest to święto w polskim kalendarzu liturgicznym jedno z najważniejszych, więc w dzieciństwie, a pochodzę ze wsi, a tam tradycja, brzmi i żyje na co dzień. Babcia, mama [...], robiły cały czas kwiaty z bibuły, a z moim ojcem i dziadkiem jeździliśmy do pobliskiego lasu i ścinaliśmy gałęzie brzozowe, lipowe, gdyż tymi gałązkami ozdabiało się cztery ołtarze, mniej więcej w czterech kierunkach świata. Dodatkowo te ołtarze były przyozdabiane wyrobami ludowymi - tłumaczył pan Dariusz.

Procesja na Boże Ciało. Ile trwają przygotowania?

Pani Danuta wyznała, że przygotowania do procesji zaczęły się trzy tygodnie wcześniej. - Dlatego, że trzeba przygotować hasła, a hasła są zawsze takie wymowne, [...], koncepcja całej dekoracji i tutaj też tak ładnie wybrzmiewa ta nasza tradycja kurpiowska. Jestem tak bardzo dumna z tego, że my nic nie musimy odtwarzać, procesje od pokoleń nieprzerwanie trwają - przyznała.

Warto dodać, że są nagrania, które uwieczniły procesję w Myszyńcu z 1937 roku. - Jak oglądam te nagrania, [...] to łza w oku się kręci, dlatego, że uświadamiamy sobie, jak piękną i bogatą mamy kulturę kurpiowską, ale też się bardzo cieszę, że jest grono ludzi, którzy to doceniają i dbają, że u nas nic nie zanika - dodała.

Co jeszcze warto wiedzieć o procesji na Boże Ciało Myszyńcu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości