Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej?

Boże Ciało - procesja
Czy w Boże Ciało wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej?
Źródło: Alicja Widz/Getty Images
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wypada zawsze w czwartek. Zazwyczaj jest to w czerwcu. W 2024 roku święto to będzie jednak wcześniej, bo już 30 maja. Tego dnia katolicy ochoczo uczestniczą w procesji. Ale czy mają obowiązek wziąć też udział we mszy świętej? Czy trzeba w Boże Ciało iść do kościoła? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN

Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - znana jako Boże Ciało - w Polsce obchodzona jest od XIV wieku. Wówczas w diecezji krakowskiej wprowadził ją bp Nanker. Jest to święto ruchome, które celebruje się 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze wypada w czwartek. W 2024 roku jest to 30 maja.

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. "Stanowi emanację wiary w to, że krew i wino przemieniają się w Ciało oraz Krew Jezusa Chrystusa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kościół i religia

DD_20211023_Galerie_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Nieodzownym elementem Bożego Ciała w naszej tradycji są procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Na każdym przystanku czytane są fragmenty Ewangelii wg Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Po drodze wierni śpiewają, sypane są kwiaty często przez dzieci komunijne, bielanki, grupy parafialne.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Niektórzy wierni zastanawiają się, czy uczestnictwo w procesji "zwalnia" ich z liturgii. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno, że "w niedziele oraz dni świąteczne nakazane wierni zobowiązani są do uczestniczenia we mszy świętej".

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego
 KPK, kan. 1248, par. 1

Co więcej, jedno z przykazań kościelnych wskazuje: "W niedzielę i święta we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć". Zatem wierny w Boże Ciało ma obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Nie musi być ona połączona z procesją. Świadome i dobrowolne opuszczenie liturgii tego dnia jest grzechem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło:  KPK/wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alicja Widz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości