Styl życia

Co kryje się w głębinach oceanów? "To jeden z wielkich światów, który do dziś pozostaje bardzo tajemniczy"

Styl życia

Aktualizacja:

Chociaż oceany stanowią 70 proc. powierzchni naszej planety, to wciąż pozostają tajemnicą. Sekrety wodnych głębin starają się odkryć naukowcy. Jednym z nich jest Ghislain Bardout, z którym rozmawiała Anna Kalczyńska.

8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów. Zaproponowano go w 1992 roku podczas "Szczytu Ziemi", a w 2008 roku ONZ oficjalnie ustanowił 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów. Święto ma na celu propagowanie wiedzy o faunie i florze tych wód, a także o ich zanieczyszczeniu.

Nieodkryte oceany

Latamy w kosmos, staramy się odkryć życie na innych planetach, a wciąż nie znamy dokładnie Ziemi. Wciąż nie mamy dokładnych map oceanów. Kto w nich mieszka? Jak wygląda podmorskie życie? 10 lat temu odpowiedzi na te i wiele innych pytań postanowili znaleźć pasjonaci, którzy wypłynęli w podróż dookoła świata.

To świat, który zaciekawia, wzbudza wiele pytań, nie wiadomo dokąd sięga, nie wiadomo co się w nim znajdzie. To jeden z wielkich światów na naszej planecie, który do dziś pozostaje bardzo tajemniczy

- mówi Ghislain Bardout, szef ekspedycji Under The Pole.

Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
wideo 2/5

Aż 94 proc. powierzchni oceanów pozostaje nieodkryta. Dlaczego głębokie wody skrywają tajemnicę?

- Są tak wielkie, są tak głębokie i nie da się ich postrzegać, tak samo jak coś co jest na lądzie, albo w przestrzeni kosmicznej. W oceanie jedyny sposób, żeby patrzyć daleko, to korzystać z technologii przez sonary, sondy. Ta technologia pozwala skierować inne spojrzenie, nie bezpośrednie - wyjaśnia ekspert.

Co się dzieje pod wodą w oceanach?

Pewien naukowiec, z którym wraz z żoną Ghislain Bardout pracował na początku lat dwutysięcznych zainspirował ich do pracy nad badaniem pokrywy lodowej z całym podmorskim światem.

- Jest to świat delikatny, zagrożony wyginięciem i jedyny w swoim rodzaju. Chcieliśmy go odsłonić, póki jest jeszcze czas – opowiada.

I tak, nad odkrywaniem podwodnych tajemnic pracuje szereg specjalistów.

- Zwykle są to dobrzy nurkowie. Zawodowi nurkowie, którzy mają drugą umiejętność. Na przykład może to być biolog, to może być operator kamery, to może być wyspecjalizowany technik, ekspert w swojej dziedzinie. Chodzi o to, żeby być dobrym nurkiem, bo to jest trudne środowisko, które wymaga zaangażowania – dodaje szef ekspedycji.

Odkrywcom udało się zbudować wyjątkową kapsułę, która zmienia dotychczasowy sposób prowadzenia badań.

- Kapsuła to jest projekt. To jest taka kabina, którą budowaliśmy już od 2016 roku w Under The Pole. To jest autonomiczna kabina podmorska, która może pozostawać na głębokości około 20-25 metrów. Idea była właśnie taka, żeby zmienić nasze spojrzenie człowieka, nurka na środowisko podmorskie. Żeby uwolnić się od tej konieczności powrotu na powierzchnię. Można spać, jeść, cały czas pozostając pod wodą i nadal prowadząc obserwacje pod tą wielką kopułą, z widokiem na ocean (…). Możemy przez dłuższy czas obserwować daną rafę i ona po jakimś czasie zaczyna przypominać jakby miasto. Gdybyśmy obserwowali miasto z góry – mieszkańców, samochody, różne rzeczy, które dzieją się o różnych porach – wyjaśnia Ghislain Bardout.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: A. Kalczyńska, M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Oytun Gural / EyeEm/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości