Styl życia

"Osoba, która doświadczyła przemocy, czuje się winna". Ewelina Flinta i Niebieska Linia ruszają z pomocą

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Polki padają ofiarami nadużyć seksualnych…
Polki padają ofiarami nadużyć seksualnych… Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ewelina Flinta we współpracy z Niebieską Linią i Amnesty International oraz Feminoteką rusza z ważną akcją społeczną "Możesz mi powiedzieć". Artystka wraz ze specjalistami postanowiła wesprzeć działania związane z coroczną kampanią 16 Dni Przeciwko Przemocy. Nam opowiedziała nieco więcej o inicjatywie, natomiast Renata Durda, kierowniczka "Niebieskiej Linii" wytłumaczyła, gdzie kobiety mogą szukać pomocy w przypadku nadużyć seksualnych.

Kampania "Możesz mi powiedzieć"

Ewelina Flinta po długiej przerwie wróciła do branży muzycznej i to z przytupem. Artystka nie boi się poruszać trudnych tematów. Niedawno ukazała się piosenka "Panno Chłód", utwór opowiadający o kobiecie, którą spotyka ostracyzm, wyzwiska, poczucie winy po zdarzeniu związanym z nadużyciem seksualnym. Tym samym Ewelina stała się inicjatorką kampanii, która pragnie zwrócić uwagę na społeczne przyzwolenie zachowań niedopuszczalnych. Jej celem jest konieczność edukowania społeczeństwa w kwestii naruszenie przestrzeni drugiego człowieka.

- Któregoś dnia napisałam do Renaty, ponieważ napisałam piosenkę "Panno Chłód". Utwór powstał jakiś czas temu i stwierdziłam, że jeśli on opowiada o tym, co dziewczynkom, kobietom mówi się przez całe życie, jak się zrzuca całą winę na osobę, która doświadcza przemocy, mówi się: "nie noś krótkiej spódniczki, nie chodź w takie miejsca, nie idź sama w nocy". Te wszystkie słowa powodują, że jeśli stanie się coś złego, to taka osoba, która doświadczyła przemocy, czuje się winna – powiedziała Ewelina Flinta.

Kampania "Możesz mi powiedzieć" – gdzie szukać pomocy?

Z badań Beaty Gruszczyńskiej wynika, że 11,5 procent kobiet doświadczyła w życiu gwałtu lub usiłowania gwałtu. W Polsce przemoc fizyczna lub seksualną spotyka co roku 800 tysięcy kobiet, a 100 tysięcy doświadcza przemocy seksualnej. Oficjalnie co roku 30 tysięcy Polek zostaje zgwałconych. Na policję zgłaszają się tylko nieliczne.

Co więcej, organizatorzy zwracają uwagę na zatrważające statystyki oraz na fakt, że zwrócenie się po pomoc dla wielu kobiet wiąże się z lękiem i wstydem. Kampania nie jest jednak skierowana tylko do płci żeńskiej. Jej odbiorcami są jednakowo kobiety, dziewczynki, chłopcy, mężczyźni, społeczność LGBT, obcokrajowcy, mówiąc ogólnie – wszyscy.

Osoby, które zostały ofiarami przemocy, mogą o dowolnej porze dnia i nocy zadzwonić na przykład na numer Niebieskiej Linii: 116 123, ale również Feminoteki: 888 88 33 88. Dla osób pochodzących z Ukrainy funkcjonuje numer: 888 88 79 88. Po drugiej stronie telefonu są wykwalifikowane osoby, które je wysłuchają i pomogą. Niestety wiele kobiet milczy ze strachu przed ostracyzmem, zemstą sprawcy czy problemami w pracy i w domu.

- Numer Niebieskiej Linii działa przez 7 dni w tygodniu. Zachęcamy do tego, aby korzystać z tego numeru, ale przede wszystkim, abyśmy, my kobiety oraz wy mężczyźni potrafili rozmawiać o tym, co się wydarza każdego dnia w Polsce. Od 40 lat w prawie wszystkich krajach na świecie, między 25 listopada a 10 grudnia trwa akcja "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet". Ona pokazuje nie tylko solidarność kobiet, które chcą, aby ich problem został zauważony, ale to także presja kobiet na rządy, aby się wywiązały z obietnic chronienia kobiet. Słyszymy te obietnice latami, niestety nie spełniają się one, bo wciąż wiele kobiet doświadcza tego problemu, niewiele chce mówić, a jeszcze mniej decyduje się na zgłoszenie tego przestępstwa do organów ścigania. To, z czym spotykają się bardzo często osoby doznające przemocy, to jest niewiara, "przesadzasz, na pewno się tak nie działo". To ważne, abyśmy nie podawali w wątpliwość tego, co te osoby mówią - powiedziała Renata Durda.

Akcja będzie również działała także na TikToku. Osoby, będą nagrywać film, wypowiadając słowa "Możesz mi powiedzieć", kładąc na klatce piersiowej rękę z napisanym numeru telefonu Niebieskiej Linii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości