Skąd wzięła się miłość Aein Ghobadiego do Polski
Aein Ghobadi nigdy wcześniej nie był w Polsce, ale kilka lat temu, jako student anglistyki, zainteresował się literaturą i filmem znad Wisły, m.in. jest miłośnikiem twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Ciekawość naszego kraju obudziła w nim także muzyka Fryderyka Chopina i zespołu Behemoth.
Aein postawił popularyzować polską kulturę w swojej ojczyźnie. Na irańskim rynku ukazał się m.in. jego przekład "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza oraz "Białe Małżeństwo" Tadeusza Różewicza. Prowadzi także blog o Iranie, dedykowany Polakom.
Życie w Polsce - co myśli o Polakach Aein Ghobadi
Obecnie Aein mieszka w Krakowie i spełnia swoje największe marzenie. - Mówiąc szczerze, jeszcze do końca nie wierzę, że jestem w Polsce. Udało się otrzymać stypendium od Instytutu Książki w Polsce i w Krakowie. Przyjechałem tutaj, aby pracować nad swoim projektem, który jest związany z polską poezją, czyli przygotowuję taką książkę o antologii polskiej poezji nowoczesnej - wyjaśni.
- Aein jest człowiekiem niezwykle sympatycznym, niezwykle otwartym, a jego pobyt w Polsce, to było jego wielkie marzenie. Bardzo cieszymy się, że Instytut Książki mógł to marzenie po prostu spełnić - powiedziała Anna Czartoryska-Sziler z Instytutu Książki w Krakowie.
Irańczykowi podoba się Polska. - Byłem pozytywnie zaskoczony, przede wszystkim, że ten kraj jest bardzo czysty. Druga rzecz, to, że ludzie bardzo mało na siebie patrzą tutaj i uśmiechnąć się to nawet mniej, ale są za to bardzo ciepli, mili i pomocni. (...) Teraz jak już jestem w Polsce, to moje pytanie brzmi: "czy kocham Polskę, czy Polaków bardziej" - powiedział Aein.
W materiale zobaczysz, jak Aein poznaje Polskę, nasze tradycje, kuchnię i kulturę.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Muzyczne eksperymenty Justyny Steczkowskiej. "To jest piosenka o strachu"
- Anna Dymna o roli pedagoga. "Uczę w szkole ze względów egoistycznych"
- Kulturalna odsłona Krakowa. "Zaplanowaliśmy prawie 4 tys. wydarzeń"
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Miłka Fijałkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN