Styl życia

Irańczyk, który pokochał Polskę. "Ludzie są bardzo ciepli, mili i pomocni"

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Spełnił swoje największe marzenie o przyjeździe do Polsk
Spełnił swoje największe marzenie o przyjeździe do PolskDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aein Ghobadi pochodzi z Iranu. 11 lat temu zafascynował się naszym krajem i sam zaczął się uczyć języka polskiego. Jego największym marzeniem był przyjazd do Polski. Jakie są jego wrażenia z życia w kraju nad Wisłą?

Skąd wzięła się miłość Aein Ghobadiego do Polski

Aein Ghobadi nigdy wcześniej nie był w Polsce, ale kilka lat temu, jako student anglistyki, zainteresował się literaturą i filmem znad Wisły, m.in. jest miłośnikiem twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Ciekawość naszego kraju obudziła w nim także muzyka Fryderyka Chopina i zespołu Behemoth.

Aein postawił popularyzować polską kulturę w swojej ojczyźnie. Na irańskim rynku ukazał się m.in. jego przekład "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza oraz "Białe Małżeństwo" Tadeusza Różewicza. Prowadzi także blog o Iranie, dedykowany Polakom.

Życie w Polsce - co myśli o Polakach Aein Ghobadi

Obecnie Aein mieszka w Krakowie i spełnia swoje największe marzenie. - Mówiąc szczerze, jeszcze do końca nie wierzę, że jestem w Polsce. Udało się otrzymać stypendium od Instytutu Książki w Polsce i w Krakowie. Przyjechałem tutaj, aby pracować nad swoim projektem, który jest związany z polską poezją, czyli przygotowuję taką książkę o antologii polskiej poezji nowoczesnej - wyjaśni.

- Aein jest człowiekiem niezwykle sympatycznym, niezwykle otwartym, a jego pobyt w Polsce, to było jego wielkie marzenie. Bardzo cieszymy się, że Instytut Książki mógł to marzenie po prostu spełnić - powiedziała Anna Czartoryska-Sziler z Instytutu Książki w Krakowie.

Irańczykowi podoba się Polska. - Byłem pozytywnie zaskoczony, przede wszystkim, że ten kraj jest bardzo czysty. Druga rzecz, to, że ludzie bardzo mało na siebie patrzą tutaj i uśmiechnąć się to nawet mniej, ale są za to bardzo ciepli, mili i pomocni. (...) Teraz jak już jestem w Polsce, to moje pytanie brzmi: "czy kocham Polskę, czy Polaków bardziej" - powiedział Aein.

W materiale zobaczysz, jak Aein poznaje Polskę, nasze tradycje, kuchnię i kulturę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości