Styl życia

Ma 80 lat i codziennie pokonuje 150 km na rowerze. "Jeżdżę całą zimę"

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
80-latek promuje jazdę na rowerze
80-latek promuje jazdę na rowerzeDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Pan Piotr jest przykładem na to, że pierwsze cyfry numeru PESEL nie mają żadnego znaczenia. Lada moment skończy 81 lat, a nadal zachwyca niebywałą kondycją fizyczną. Jeździ na łyżworolkach, łyżwach i nartach. Codziennie pokonuje setki kilometrów na rowerze, również zimą. Jaką ma receptę na tak świetną formę?

80-letni rowerzysta bierze udział w rajdach

Dziennie jest w stanie przejechać na rowerze 150 kilometrów. Nie tak dawno odległości te były jeszcze bardziej imponujące, bowiem pokonywał około 280 kilometrów. Ze wsi Pszów (koło Wodzisławia Śląskiego), w której mieszka, udawał się do oddalonych o kilka godzin drogi Piekar Śląskich czy Częstochowy. Panu Piotrowi nie przeszkadzają ani mrozy, ani deszcz.

- Jeżdżę całą zimę. Jak nie ma śniegu, jest lód, to mogę jeździć. Ja się dobrze czuję na lodowisku, więc też dobrze czuję się na rowerze na lodzie - opowiada w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN.

W chłodniejsze miesiące nie może liczyć na towarzystwo, jednak wcale nie narzeka na samotne, pełne przygód wycieczki. Latem natomiast 80-latek wraz z innymi miłośnikami jednośladów bierze udział w maratonach, między innymi w organizowanym przez klub sportowy w Rybniku.

- Na takie dłuższe trasy to jeździ nas z 5-6 osób. W rajdach, które są organizowane, niekiedy 500 osób - tłumaczy senior.

Ma 80 lat i kondycję nastolatka. Jak to osiągnął?

Pan Piotr nigdy nie bał się ciężkiej pracy. Z zawodu jest ogrodnikiem i sadownikiem, więc cały czas ma styczność z naturą. Pierwsze obowiązki na roli zaczął wypełniać, gdy miał zaledwie dziesięć lat. Pasja do jazdy na rowerze zrodziła się w nim jeszcze wcześniej. Pielęgnował ją przez dekady.

- Tych rowerów było sporo. Już nie pamiętam ile. Pierwszy rower taki półwyczynowy kupiłem w 1970 roku. Ten aktualnie mam dziesięć lat - opowiada w naszym materiale wideo. Pan Piotr nie stroni również od damek. Jedną z nich, której posiadaczem jest już od 8 lat, wykorzystuje głównie do transportu i przewożenia zakupów. Senior nie przemieszcza się samochodem i namawia do tego innych. - To jest coś wspaniałego. Zwiedzamy zabytki, zamki. (...) Zachęcam, by odejść od komputerów, od telewizorów, bo jazda na rowerze to samo zdrowie - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości