Procedura zmiany płci w prawie polskim jest dość skomplikowana. Miała to zmienić, uchwalona przez sejm poprzedniej kadencji, ustawa o uzgodnieniu płci. Nie weszła ona jednak w życie z powodu weta prezydenta Andrzeja Dudy. Co muszą zrobić osoby transseksualne, które chciałyby dopełnić formalności prawnych? O trudnym procesie zmiany płci w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z socjolożką i medioznawcą Jej Perfekcyjnością.
Podobno coraz bardziej dbamy o nasze lokalne środowisko. Czy lokalne inicjatywy mogą mieć realny wpływ na zmianę? Akcja „Decydujesz, pomagamy" zakłada aktywizację lokalnej społeczności? Co to oznacza? Zapytaliśmy o to Łucję Krzyżanowską, Dr Nauk Społecznych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stoczni oraz Darię Kulińską, organizator akcji „Decydujesz pomagamy”.
Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera: "Tacy jesteśmy i tak brzmimy (...) Płyta winylowa, jeżeli chodzi o dźwięk, pokazuje nas, pokazuje muzyków w sposób najbardziej naturalny, najbardziej wiarygodny, najbardziej prawdziwy. To miłe, że z powrotem można robić płyty winylowe (...) w kraju". Macie w domu płyty winylowe? Lubicie ich słuchać?
O tym, czym jest kabała i co zmienia w życiu osób, które ją zgłębiają, Mateusz Hładki rozmawiał z Karen Berg – popularną nauczycielką kabały. W studiu gościliśmy dwie studentki kabały: Alicję Napiórkowską i Emmę Kiworkową, które opowiedziały nam o swoich doświadczeniach z tą filozofią duchową. Czy kabała pomaga im w życiu codziennym?
Naszym gościem był Zygmunt Choreń -"Ojciec żaglowców", który zaprojektował największe żaglowce świata m.in. SV Royal Clipper, Fryderyk Chopin, Dar Młodzieży, Oceania. Towarzyszyła mu córka Anna, która zdradziła nam jest ojcem i czy zaraził ją miłością do żeglarstwa. Za dwa dni pan Zygmunt obchodzi 75-te urodziny. Wszystkiego najlepszego!
Amnesty International przeprowadziło eksperyment, w ramach którego posadziło na przeciwko siebie dwie osoby, by przez 4 minuty patrzyły sobie w oczy. Jedna z nich była uchodźcą, druga obywatelem Europy. Jak reagujemy patrząc drugiemu człowiekowi prosto w oczy? Które miejsce w rankingu tolerancji wobec uchodźców zajmuje Polska? Naszymi gośćmi były Aleksandra Górecka i Katarzyna Wac.
Szybki rozwój internetu i gigantyczny sukces sieci społecznościowych spowodował, że spora część interakcji międzyludzkich przeniosła się do sieci. Dlaczego tak chętnie kontaktujemy się z przyjaciółmi i znajomymi za pośrednictwem internetu? O przyjaźni w czasach internetu rozmawialiśmy z psychologiem społecznym Joanną Heidtman i autorką aplikacji społecznościowej, która ułatwia ludziom spotkania w "realu", Karoliną Demiańczuk.
Na himalaistę Tomasza Mackiewicza wielu patrzy z niedowierzaniem. Dlaczego? Ponieważ udowadnia, że bez wielkich funduszy i sponsorów można się wspinać. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomkiem o jego podejściu do gór, poświęceniu dla nich i nałogu narkotykowym, z którego udało mu się wyjść.
Rowery to nadal w naszym kraju niezły kąsek dla złodziei. Jak zatem zabezpieczyć swój dwukołowy pojazd przed kradzieżą? Czy w Polsce można wykupić ubezpieczenie od kradzieży roweru? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń i przedstawiciela Stowarzyszenia Miasto dla Rowerów Karola Mocniaka. Mieliśmy okazję przekonać się, jak - za pomocą piły - złodziej może szybko uporać się z zabezpieczeniem roweru.
Główny Urząd Statystyczny zrobił przegląd stołecznych "słoików". Okazuje się, że najwięcej przyjezdnych pochodzi z lubelskiego. Co roku do Warszawy sprowadza się mniej więcej 4 tys. mieszkańców tego województwa. "Lubelaki" deklasują pod tym względem pozostałe regiony Polski. Czy w Warszawie lubelskie "słoiki" trzymają się razem? I co zazwyczaj szmuglują do Warszawy? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Magda Gessler przeprowadziła w Dąbrowie Górniczej miłosną rewolucję. Otóż zmobilizowała właścicieli jednej z tamtejszych restauracji - Annę Piszczek i Jerzego Turka, by po ponad 30 latach związku wzięli ślub. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, by powiedzieli o swoim życiu oraz relacjach sprzed "Kuchennych rewolucji" i już po. Czy wyznaczyli już datę ślubu?
Iza Płóciennik najpierw próbowała swoich sił w X Factor, a potem w Mam Talent. W pierwszym programie dotrwała do boot campu, a w drugim doszła do półfinału. Zobaczcie, co się z nią działo potem i, co robi teraz.
Michał Minor jako jedyny Polak, który został wytypowany do między narodowego konkursy Canson, głównego mecenasa Luwru. Kunszt pracy Minora docenili także zagraniczni kolekcjonerzy. Minor na co dzień jest wykładowcą w katowickim ASP. Jak oceniają go studenci? Michał Minor pokazał też Łukaszowi Radwanowi swoją pracownię. Co przedstawiają jego obrazy? Gdzie artysta szuka inspiracji?
Z tęczowego rankingu ILGA-Europe analizującego poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie wynika, że Polska jest w homofobicznej czołówce starego kontynentu. Wśród krajów UE jedynie Łotwa miała gorszy wynik od naszego kraju. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marzannę Latawiec i Małgorzatę Świerszcz, których synowie są gejami. W jakich okolicznościach się o tym dowiedziały i jaka była ich reakcja? Obok nich na kanapie usiadła psycholog Agata Loewe, która pracuje z osobami LGBT. Powiedziała nam, z czym muszą się zmagać jej pacjenci.
Marta Przybylska to dziewczynka o wielkim sercu, która postanowiła podarować pieniądze z komunii chorej na białaczkę jedenastoletniej Izie. Dlaczego to zrobiła? Jak zareagowali na ten gest koledzy dziewczynki? Martę mogliśmy gościć w Dzień Dobry TVN razem z tatą - Wojciechem Przybylskim. Dowiedzieliśmy się również, że Marta nie była jedyną osobą z rodziny, która zdecydowała się na taki krok. Zobaczcie, jaką niespodziankę przygotowaliśmy dla niej.
Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.
Karolina Kowalkiewicz jest zawodniczką MMA. Jak dotąd stoczyła 9 walk, nie przegrywając ani jednej. Jej trenerzy mówią o niej, że jest bardzo pracowitą uczennicą, mocno bije i szybko kopie. Mało który kolega z treningu lubi się z nią sparować :) Dlaczego zdecydowała się na taką dyscyplinę? Czy nie boi się zadrapań i siniaków? Co czuje chwilę przed walką wchodząc do klatki? I jakie ma plany?
Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.
Przez dziesiątki lat prawobrzeżna część Warszawy zyskiwała sławę, a właściwie niesławę dzięki miejscom, w których o każdej porze dnia można było za darmo dostać kuksańca. Ale Praga to nie tylko samo zło. Tam można zjeść pyszne przecieraczki z lornetą i zachwycić się klimatem tamtejszych kamienic. Chciał go również poczuć dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Podczas tej wycieczki nie miał jednak lekko, bo stosunek tamtejszych mieszkańców do obcych - zwłaszcza wyglądających, jak skrzyżowanie leminga i Beaty Szydło - jest nieco szorstki. Czy został czyimś sparing parterem? ;)
Wiele kobiet, aby uszczęśliwić swoje dzieci, potrafi przekraczać wszelkie możliwe granice, łącznie z łamaniem prawa. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: terapeutkę Jolantę Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i aktorkę Ewę Kasprzyk, która prowadzi program "Mamuśki z piekła rodem".
Według jednego z brytyjskich portali randkowych blondynki są już passe, a na topie są brunetki o niebieskich oczach, których ciała pokryte są tatuażami. Czy z taką tezą zgadzają się goście Dzień Dobry TVN: chirurg plastyk dr Marek Szczyt, właścicielka agencji modelek Małgorzata Leitner i model Michał Baryza?
Czy mężczyzna zniósłby ból porodowy? W kolejnym odcinku cyklu "Być kobietą" Marcin, Bartek i Piotr doświadczyli bólu porodowego. Maciej Abakumow, fizjoterapeuta podłączył naszych redakcyjnych kolegów do aparatury symulującej bóle porodowe. Co poczuli? Czy było to dla nich równie mistyczne przeżycie, co dla większości kobiet? Podczas porodu panów za rękę trzymała niezastąpiona Ula Chincz ;-)
Wielka FC Barcelona jest żywo zainteresowana utalentowanym młodym bramkarzem Marcinem Bułką. Ale nie jest ona jedynym klubem, który widziałby go u siebie - o Polaka zabiega także Chelsea Londyn. Marcina i jego trenera Marka Chańskiego gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zapytaliśmy, czy piłkarz podjął już decyzję, który z klubów wybierze i jakie cechy musi mieć dobry bramkarz. Czy Marcin ma swojego idola?
Polska Rada Biznesu po raz piąty przyznała nagrody im. Jana Wejcherta. Statuetki przyznano w następujących kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna. Zobaczcie, kto otrzymał od kapituły nagrodę specjalną.
Zwycięzca Top Model Radek Pestka zaliczył niedawno wpadkę - opublikował w internecie zdjęcie swoich... genitaliów. W Dzień Dobry TVN - wraz z jedynym w Polsce certyfikowanym sex-coachem Martą Niedźwiecką - zastanawialiśmy się, gdzie jest granica dobrego smaku i, dlaczego ludzie wrzucają do sieci nagie zdjęcia.
Czy mężczyzna zniósłby ból porodowy? Nasi redakcyjni koledzy - Piotr, Bartek i Marcin - na własnej skórze sprawdzili, co czują rodzące kobiety! Ten eksperyment zobaczycie już jutro w Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Być kobietą".
Ślub. W tym dniu każda kobieta chce wyglądać zachwycająco. I nawet jeśli nie ma figury modelki może wyglądać świetnie, poda warunkiem, że dobrze dobierze suknię ślubną. Stylistka Ewelina Rydzyńska podpowiada w Dzień Dobry TVN, czym kierować się przy wyborze sukni ślubnej.
Co zrobić, by być szczęśliwym? Australijczyk Andrew Matthews, autor poradników i rysownik, zna odpowiedź na to pytanie. W Polsce właśnie ukazał się jego poradnik "Bądź szczęśliwy!". Z autorem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Po 1 marca br. warszawska straż miejska przestała wkładać za wycieraczki nieprawidłowo zaparkowanych samochodów wezwania na rozmowę celem złożenia wyjaśnień. Dlaczego? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzeczniczkę Straży Miejskiej Monikę Niżniak.
Wiele osób, po zdobyciu władzy, zmienia się nie do poznania i to często na gorsze. O to, dlaczego tak się dzieje oraz jaka jest różnica w tym względzie między kobietami i mężczyznami zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet Katarzynę Pawlikowską i psychologa biznesu Jacka Santorskiego.