Co można zrobić z czerstwego pieczywa? Oto sprytny pomysł Jagny Niedzielskiej

"Sprytne pomysły Jagny". Kluseczki z czerstwego chleba
"Sprytne pomysły Jagny". Kluseczki z czerstwego chleba
Źródło: TVN Style
Jagna Niedzielska w programie "Sprytne pomysły Jagny" TVN Style pokazała, jak wykorzystać czerstwe pieczywo. - Na pewno znacie tosty francuskie, zapiekanki, zupy chlebowe, ale klusek nie - zaznaczyła propagatorka filozofii zero waste w gastronomii. Oto jej przepis na pyszne kluseczki chlebowe.

Co można zrobić z czerstwego pieczywa?

Statystyczny Polak marnuje ok. 235 kg żywności rocznie, co w skali całego kraju daje wynik ok. 9 mln ton. Z badań Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że wśród najczęściej wyrzucanych produktów znajdują się: pieczywo (51 proc.), wędliny (49 proc.), warzywa (33 proc.), owoce (32 proc.), a także jogurty (16 proc.).

Jagna Niedzielska, która jest kucharką, edukatorką i propagatorką filozofii zero waste w gastronomii, pokazała, jak wykorzystać czerstwe pieczywo.

- Możemy z tego zrobić przepyszne kluseczki. Na pewno znacie tosty francuskie, zapiekanki, zupy chlebowe, ale klusek chlebowych na pewno nie. To są moje ulubione i bardzo proste do przygotowania - wyjaśniła w programie "Sprytne pomysły Jagny" TVN Style.

Kluseczki z czerstwego chleba - przepis Jagny Niedzielskiej

Składniki:

  • czerstwe pieczywo (chleb, bułka, chałka itd.),
  • ciepła woda,
  • mąka.

Przygotowanie:

- Takie pieczywo trzeba zamoczyć najlepiej w ciepłej wodzie, bo wtedy szybko nam zmięknie. Gdy ten chleb jest już rozciapciany, mięciuteńki, to musimy go porządnie odsączyć. Przyda się durszlak albo sito. Powstała papka, którą przerzucamy do miseczki. Jesteśmy w połowie roboty - tłumaczyła krok po kroku Jagna Niedzielska.

- Do miękkiego chleba dodajemy mąkę, nawet soli nie trzeba, bo przecież chleb był już doprawiony. W zależności od tego, jakie mamy pieczywo, tyle potrzebujemy mąki. [...] Zaraz powstanie ciasto, które idealnie będzie odchodzić od dłoni. [...] I to jest w nich najlepsze, nie trzeba ich rolować, wałkować, wycinać kształty, wystarczą nożyczki i wrzucamy sobie nonszalancko kluseczki do gorącej wody i gotujemy mniej więcej 2 minuty od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię wody - dodała. Jak poradziła kucharka, jeśli klusek wyjdzie za dużo, warto je zamrozić.

Jagna Niedzielska chlebowe kluski podała z twarogiem, bazylią, odrobiną sezamu i oliwą. Zobacz materiał wideo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości