Materiał promocyjny

Tysiące osób w Polsce głoduje, a 5 milionów ton jedzenia trafia do kosza. Jak zapobiegać marnowaniu żywności?

Tysiące osób w Polsce głodują, a 5 milionów ton jedzenia trafia do kosza. Jak zapobiegać marnowaniu żywności?
Stop marnowaniu żywności
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce każdego dnia tysiące osób boryka się z brakiem dostępu do wystarczającej ilości jedzenia. W tym samym czasie rocznie w naszym kraju marnuje się około 5 milionów ton żywności. Caritas, jako jedna z największych organizacji charytatywnych ze wsparciem KPO, stawia czoła temu problemowi, modernizując stołówki i dostarczając żywność tym, którzy najbardziej jej potrzebują. 

Caritas przeciwko marnowaniu żywności

Dzielenie się pokarmem z ubogimi to jeden z najpiękniejszych gestów, na jakie pokusić się może człowiek. Pozwala cieszyć się zarówno posiłkiem, jak i cudzą radością. - Żywność jest wartością dodatnią w egzystencji człowieka i nie można jej marnować. Do żywności trzeba podchodzić z szacunkiem, tak, żeby nigdy tej żywności nam nie brakowało, ale też zadbać o to, żeby nie brakowało tej żywności potrzebującym - mówił w naszym materiale ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Diecezji Częstochowskiej.

Organizacja łączy pomoc ubogim z przeciwdziałaniem marnowaniu żywności. - Codziennie rano kierowca jedzie samochodem do wszystkich marketów i od strony magazynowej zabiera żywność, która się nie sprzedała, a która ma jeszcze jeden lub dwa dni do terminu ważności - tłumaczył duchowny.

Jak wygląda praca w samej kuchni, gdzie z niesprzedanego jedzenia przygotowuje się posiłki? - Pracę zaczynamy od piątej rano. Najpierw idą śniadania do DPS-u, są robione na 37 osób. Później zajmuję się przygotowaniem pierwszego i drugiego dania obiadów. Zupę codziennie gotujemy tak na 350 litrów. Drugie danie wychodzi tak na 180 osób codziennie - tłumaczyła Barbara Rozpędek, kucharka centrum pomocowego Caritas.

- Kateringujemy tę żywność do wszystkich naszych punktów. Są to punkty dla bezdomnych mężczyzn, bezdomnych kobiet, dla domów samotnej matki, dla dzieciaków w świetlicy, dla starszych również kapłanów - wyjaśniał ks. Marek Bator.

Ilu osobom pomaga Caritas?

Z pomocy żywnościowej Caritasu rocznie korzysta około 10 tys. osób. - Oczywiście te formy pomocy żywnościowej są różne, bo niektóre z tych osób korzystają stale z pomocy w formie posiłków, niektóre systematycznie odbierają paczki żywnościowe, niektóre korzystają z tej pomocy doraźnie - wyjaśniała Paulina Gradek z Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej.

Przeciętna polska rodzina rocznie wyrzuca do kosza żywność o wartości 3000 zł. Jak więc możemy temu zapobiec? 

- Każdy z nas, dla którego troską jest niemarnowanie żywności, czyli ochrona ziemi, zasobów ziemi, kultura wspólnego życia, musi sobie weryfikować listy zakupów. I to jest jakby podstawą, żeby się nie łapać na jakieś promocje, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Raczej kupować to, co jest potrzebne - mówił ks. Marek Bator.

Należy również pamiętać o lodówkach społecznych. - Są to miejsca, gdzie jeśli nie wykorzystamy jakiejś żywności albo wiemy, że jej nie wykorzystamy, to możemy tą żywność do takiej lodówki włożyć - mówiła Paulina Gradek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rezygnacja z podróży a zwrot pieniędzy
Materiał promocyjny

Rezygnacja z podróży a zwrot pieniędzy