Pod koniec kwietnia do Listy Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa i rozwoju wsi dopisano trzy kolejne produkty regionalne z woj. podlaskiego. Są to busłowe łapy, karp knyszyński i podlaski kisiel owsiany. Bohaterem artykułu jest ten ostatni. Jak zrobić kisiel owsiany? Sprawdź tradycyjny przepis.
Wpisywanie tradycyjnych, regionalnych potraw na Listę Produktów Tradycyjnych powoduje, że zwraca się na nie większą uwagę i więcej osób decyduje się je spróbować, a nawet samodzielnie przygotować. Dzięki temu kulinarne pomysły Polaków z przeszłości nie odchodzą w niepamięć.
Różnice kulturowe
Różnice kulturowe
Kisiel owsiany - co to za potrawa?
Na Podlasiu nie brakuje wielu różnych, regionalnych pyszności. Niektóre z nich przyrządzane były i niekiedy nadal są na bardzo niewielkich obszarach. Dobrym przykładem jest właśnie kisiel owsiany. W Moszczonie Pańskiej, wsi w pow. siemiatyckim do dziś gotuje się kisiel z owsa. Jest to potrawa typowo wigilijna, postna. Kiedyś kisiel ten wyrabiany był na mące owsianej. Dziś powstaje w nieco prostszy sposób, na bazie płatków owsianych, zakiszonych drożdżami lub zakwasem chlebowym i ugotowany z wodą – dzięki tym zabiegom uzyskuje konsystencję bardzo gęstego kisielu. To inny kisiel, niż ten, który przygotowujemy z marketowej torebki. Ma dużo bardziej zwartą, galaretkowatą strukturę. Kisiel owsiany podawany jest po wystudzeniu i stężeniu, z różnymi dodatkami, najczęściej z cebulą, skwarkami, cukrem, ale też z syropami owocowymi czy samymi owocami.
Kisiel owsiany - przepis
Składniki:
- Płatki owsiane – 0,5 kg,
- woda – 1,5 l,
- zakwas chlebowy - łyżka,
- olej rzepakowy - 2 łyżki.
Sposób przygotowania:
- Płatki owsiane wrzucić do przegotowanej, wystudzonej wody, dodać łyżkę zakwasu.
- Odstawić na 12 godzin, a po tym czasie odcedzić.
- Na dno garnka wlać olej, następnie odcedzoną, nasiąkniętą płatkami owsianymi wodę.
- Dodać sól i gotować około minuty, do zagotowania.
- Po uzyskaniu jednolitej konsystencji masę wylać do mokrych salaterek.
- Tak przygotowany kisiel owsiany podawać z dowolnymi dodatkami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fizioły, czyli prosty przepis na długie wieczory
- Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami - prosty przepis z Warmii
- Przepis na ruchanki. Czy znasz tę smaczną potrawę kaszubską o zaskakującej nazwie?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Onet Białystok
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF