Mąkę owsianą można zrobić samodzielnie z płatków owsianych. Z powodu obecnego w owsie tłuszczu przygotowaną z niego mąkę najlepiej przechowywać w lodówce. Można ją wykorzystać do zrobienia naleśników, chleba czy do zagęszczenia zupy.
Wartość odżywcza i właściwości mąki owsianej
Owies należy do młodszych roślin uprawnych. Mimo że nie jest tak popularny, jak pszenica czy jęczmień, jadamy go na co dzień. Na nasze talerze trafia w formie otrąb, płatków, kaszy. Dostępna jest również mąka owsiana. Jej właściwości wynikają ze składu chemicznego ziaren owsa.
Każdy, kto zastanawia się , czy mąka owsiana zawiera gluten, powinien wiedzieć, że jest go pozbawiona. Mogą z niej korzystać osoby zmagające się z celiakią, które nie są jednocześnie uczulone na aweninę. Badania naukowe pokazały, że u 1% osób, u których stwierdzono nietolerancję na gluten, powstają przeciwciała przeciwko aweninie.
Mąka owsiana polecana jest osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy. Nie wynika to z niskiej kaloryczności produktu, ponieważ w 100 g mąki owsianej znajduje się ponad 360 kcal . Związane jest to ze znajdującym się w mące owsianej błonnikiem, który skutecznie usprawnia procesy trawienne. Mąka owsiana powinna znaleźć się też w diecie chorych na serce. W 2003 roku Agencja Żywności i Leków ogłosiła, że błonnik zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby niedokrwiennej serca.
>>> Zobacz też:
Fruktany. Czym są i komu mogą szkodzić?
Bezglutenowa mąka owsiana jest doceniana również ze względu na znajdujące się w niej antyoksydanty. Podobnie jak inne przetwory z owsa jest ona źródłem kwasów polifenolowych, fitynowych, awentramidów. W mące owsianej obecne są też węglowodany, saponiny, flawonoidy, sterole. Biorąc pod uwagę wartość odżywczą mąki owsianej, nie sposób nie wspomnieć o znajdujących się w niej białku (9,1 g/100 g) i składnikach mineralnych. Obecne są w niej: mangan (4 mg/100 g), selen (34 µg/100 g), fosfor (452 mg/100 g), magnez (144 mg/100 g) i żelazo (4 mg / 100 g). Mąka owsiana powinna znaleźć się w przepisach wykorzystywanych przez osoby, których dieta jest uboga w witaminy. W jej składzie występują m.in.: tiamina (0,7 mg/100 g), kwas foliowy (32 µg/100 g) i ryboflawina (0,1 mg/100 g).
Mąka owsiana razowa, powstająca ze zmielonych ziaren owsa, zawiera kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie m.in. układu nerwowego. Owies, który różni się od innych gatunków zbóż wysoką zawartością tłuszczu, jest źródłem kwasu linolowego, który należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Jednym ze składników owsa jest również kwas oleinowy, który należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma on wpływ na działanie układu pokarmowego (m.in. ogranicza wydzielanie kwasów żółciowych), zmniejsza ryzyko otyłości, uczestniczy w regeneracji komórek. Dzięki kwasowi oleinowemu i znajdującym się w błonniku β-glukanom mąka owsiana ma właściwości, z których powinny korzystać osoby dążące do zredukowania poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi .
Zastosowanie mąki owsianej
Mąka owsiana ma bardzo szerokie zastosowanie – już w ubiegłym wieku dodawano ją do wyrobów mięsnym, lodów czy mleka. W ten sposób przedłużano termin przydatności do spożycia wymienionych produktów. Ponadto w przeszłości gotowanie mąki owsianej we wrzątku pozwalało przygotować lekarstwo na problemy trawienne. Dziś na bazie mąki owsianej przygotowywane są m.in. naleśniki , które wyróżniają się lekko orzechowym smakiem. Bezglutenową mąkę owsianą uwzględniają też przepisy na słodkie wypieki i chleb. Używana jest do zagęszczania zup.
Jak zrobić mąkę owsianą?
Mąkę owsianą można kupić w markecie czy sklepie internetowym lub przygotować własnoręcznie. Każdy, kto nie zna odpowiedzi na pytanie, jak zrobić mąkę owsianą , a bardzo chciałby zająć się tym samodzielnie, powinien wiedzieć, że nie jest to skomplikowane. Wystarczy zaopatrzyć się w płatki owsiane. Aby uzyskać szklankę mąki owsianej, potrzeba 1¼ szklanki płatków, które należy zmiksować. Z uwagi na znajdujące się w mące tłuszcze, najlepiej przechowywać ją w chłodnym miejscu.
Naleśniki z mąki owsianej – przepis
Składniki (na ok. 30 naleśników o średnicy 18–19 cm):
- 430 g mąki owsianej,
- 500 ml mleka,
- 500 ml wody źródlanej + kilka łyżek wody do rozrzedzenia ciasta,
- 6 jajek,
- 2–4 łyżki oleju + olej do smażenia,
- szczypta soli.
Przygotowanie:
1. Przesianą mąkę wsyp do miski, dodaj jajka, mleko, wodę, olej, sól.
2. Po wymieszaniu składników ciasta odstaw je na godzinę, aby mogło zgęstnieć. Po tym czasie dodaj do ciasta wodę, która pozwoli na otrzymanie odpowiedniej konsystencji.
3. Przed wlaniem ciasta na patelnię, posmaruj ją olejem – użyj do tego celu pędzelka.
4. Naleśniki smaż na rumiany kolor.
>>> Zobacz też:
- Kuchnia japońska – w czym tkwi sekret jej fenomenu?
- Banan, kawa i jogurt. Czego jeszcze nie można jeść na pusty żołądek?
- Parzenie i właściwości żółtej herbaty
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN