Skarby Podlasia
O tym miejscu Agnieszka Osiecka mówiła, że to "miasteczko-bajeczka". Mowa o Tykocinie, który był pierwszym przystankiem podczas odkrywania Podlasia przez Michała Cessanisa. Dlaczego warto tam pojechać?
Wyjątkowe są zabytki Tykocina
- powiedział organizator wycieczek tramwajem wodnym, Adam Rudawski.
Druga rzecz to przyroda, która wdziera się między te zabytki
- dodał.
O Tykocinie mówi się, że to małe miasto, ale z wielką historią.
Przebywali tu królowie. Niesamowicie rozwijała się gmina żydowska, kwitł handel rzeczny. Tykociński Port Rzeczny przez wieki był największym portem Podlasia
- powiedział pan Adam, zachęcając także do skorzystania z wycieczki po wodzie.
Standardowo zapraszamy na taki rejs 40-minutowy, gdzie pokazujemy i zabytki, i przyrodę, ale też wieczorem organizujemy np. rejsy na bobry, dajemy 90 proc. na to, że możemy bobra zobaczyć
- podsumował.
Architektura Podlasia
Tykocin to także skarby architektury. Układ rynku pochodzi z XVIII wieku, oryginalny jest także Kościół Trójcy Świętej, jak i drewniane domy, z których miasto to słynęło przed wiekami. Co ciekawe, zazwyczaj mieszkańcy budowali je sami.
Dom jest zbudowany z bali sosnowych sprowadzanych z Puszczy Białowieskiej, na podwalinie dębowej pierwotnie i na fundamentach z kamieni polnych
- opowiedziała Maria Markiewicz, mieszkanka Tykocina z pokolenia z pokolenia.
Część drewnianych domów typowych dla tego regionu udostępniana jest do zwiedzania. Jednym z najważniejszych zabytków Tykocina jest synagoga. Budynek jest oryginalny. Jedynie wyposażenie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej.
Najważniejsze jest to, żeby złapać atmosferę tego wielkiego pomieszczenia
- powiedział Janusz Sękowski z muzeum w Tykocinie.
Podlaskie specjały
Michał Cessanis podczas wycieczki spróbował także wyjątkowego sera korycińskiego. Mówi się, że przysmak ten produkuje się w każdym domu. Z żurawiną, oregano, z pieprzem kolorowym czy czosnkiem – jeśli chodzi o ser wybór jest bardzo szeroki.
Skąd w ogóle ser wziął się na Podlasiu? Zdradziła jedna z producentek w materiale naszego przewodnika. Zobacz całe wideo.
Zobacz także:
Osada w Biskupinie – historia i największe atrakcje. Zwiedzanie Biskupina
Tajemnice bitwy. Co skrywają grunwaldzkie pola?
Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska
Reporter: Marek Zieliński