Jak zbierać grzyby? "W razie wątpliwości możemy wspomóc się atlasem lub udać do Inspekcji Sanitarnej"

Grzyby
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co można przygotować z grzybów?
Co można przygotować z grzybów?
Na grzyby!
Na grzyby!

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Mimo, że są bardzo smaczne, nie wszystkie nadają się do jedzenia. Jak zbierać grzyby, aby sobie nie zaszkodzić? Co zrobić, jeśli mamy wątpliwości, czy znaleziony przez nas okaz nie jest trujący? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z szefem kuchni Szymonem Czerwińskim.

Co można przygotować z grzybów?

Polacy pokochali grzyby! Choć grzybiarza można spotkać niemal w każdym lesie, to nie wszyscy wiedzą, gdzie i jak należy je zbierać. - Grzyby absorbują metale ciężkie, które są niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, jeśli chcemy je zbierać i mieć pewność, że nam nie zaszkodzą, należy to robić tylko na ekologicznych i naturalnych terenach - podkreślał w Dzień Dobry TVN Szymon Czerwiński, szef kuchni i twórca konceptów kulinarnych.

Bardzo ważne jest, aby zbierać tylko te grzyby, co do których mamy absolutną pewność. - W razie wątpliwości możemy wspomóc się atlasem grzybów lub udać do Inspekcji Sanitarnej i poprosić o pomoc pracujące tam osoby - dodał. Warto pamiętać, że grzyby absorbują wodę i nie powinno się ich moczyć. - Najlepszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest oczyszczenie grzyba od razu po zebraniu - mówił Szymon Czerwiński.

Co można zrobić z grzybów? Okazuje się, że bardzo dużo. Świetnie nadają się nie tylko do sosów czy marynowania, ale także do tart czy ciasta drożdżowego.

Dzień Grzyba. O czym pamiętać wybierając się na grzybobranie?

Już niedługo, 24 września będziemy obchodzić Dzień Grzyba. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć zasady, których trzeba przestrzegać podczas grzybobrania. Po pierwsze grzyby można zbierać jedynie do wiklinowych koszyków lub łubianek. Wrzucone do foliowej torebki mogą się zaparzyć. Brak przepływu powietrza sprawia, że zaczynają pojawiać się w nich toksyny. Po drugie grzybów nie powinno się wyrywać. Jeśli wyrwiemy go wraz z grzybnią, w jego miejscu nie wyrośnie już nowy okaz. Dlatego należy obcinać je nożem tuż przy samej ziemi.

Mimo że Polacy kochają zbierać grzyby, to w tym roku jest ich niewiele. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest pogoda. - Aby w lesie pojawiły się grzyby, musi być ciepło i wilgotno. Jeśli zrobi się cieplej i przez kilka dni będzie padał delikatny deszcz, znowu będzie można zbierać grzyby - tłumaczyła Michalina Szymczak z Nadleśnictwa "Wronki".

Osoby, które wybierają się na grzyby, powinny pamiętać o odpowiednim stroju. - Najważniejsze są wodoodporne buty. Zwykłe trampki bardzo szybko zrobią się mokre i będzie nam po prostu zimno - zaznaczyła. Jak się zachować, gdy się stracimy orientację i się zgubimy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości