Wśród odmian regionalnych barszczu można wyróżnić: czerwony – najpopularniejszy na Ukrainie, zielony – przygotowywany ze szczawiu na zimno – zazwyczaj gotowany latem. Wśród zup bardzo popularne są także solanki mięsne, rybne bądź grzybowe. Dodawane są do nich ogórki kiszone i kapusta. Często podaje się również kapuśniak czy też juszkę – gęstą zupę przyrządzaną ze świeżej ryby lub mięsa i warzyw. Zupy podawane są z drożdżowymi bułeczkami, chlebem bądź hałuszkami – niewielkimi kluskami przyrządzanymi z tartych ziemniaków, mąki i soli.
Barszcz ukraiński z tradycyjnej kuchni ukraińskiej
Składniki:
- 1 kg łopatki wieprzowej
- biała kapusta
- 450 g białej fasoli
- 800 g ziemniaków
- 800 g buraczków
- 2 marchewki
- 450 ml przecieru pomidorowego
- seler
- czosnek
- ocet
- cukier
- 4 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- sól i pieprz
- 2 łyżki gęsiego lub kaczego smalcu
- śmietana 18 proc.
Sposób przygotowania barszczu ukraińskiego
- Buraczki owijamy w folię aluminiową i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza na 20 minut. Kiedy wystygną, obieramy i ścieramy na grubym oczku. Odkładamy na bok.
- Do garnka wlewamy ok. 4 l wody, wkładamy umyte mięso wieprzowe, ziele angielskie i liść laurowy i na bardzo małym ogniu gotujemy bulion ok. 4–5 godzin.
- Następnie dodajemy starte na grubym oczku marchewki oraz seler, poszatkowaną białą kapustę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy ok. 30 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
- W tym czasie na patelni roztapiamy tłuszcz, wkładamy buraczki (powinny być lekko twarde) i obsmażamy je ok. 10–15 minut. Po tym czasie dodajemy przecier pomidorowy i dalej smażymy. Po kilku minutach dodajemy cukier oraz ocet.
- Kiedy ziemniaki będą miękkie do garnka dodajemy namoczoną fasolę, doprowadzamy do wrzenia i na koniec dodajemy buraczki z patelni. Gotujemy ok. 15 minut. Doprawiamy solą oraz pieprzem oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
- Barszcz Ukraiński najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy wszystkie składniki dobrze się połączą.
- Serwujemy z łyżką kwaśnej śmietany.
Zobacz także:
- Jak zrobić żurek z białą kiełbasą – sprawdzony przepis dla każdego
- Kilka sposobów na barszcz. Przepisy Andrzeja Polana
- Jak kisić buraki w domu? Przepisy na barszcz i na sok
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Grzegorz Zawierucha
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/Getty Images
podziel się: