Podróże

Wiza do Maroko ‒ czy Polacy muszą ją mieć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Maroko

Ciągnące się w nieskończoność pustynne piaski, wspaniała architektura i fascynująca kultura... To wszystko i znacznie więcej znajdziemy w magicznym Królestwie Maroka. Przed wyjazdem warto zapoznać się z polityką wizową i dowiedzieć się, czy wybierając się do tego niesamowitego kraju, będziemy potrzebować wizy do Maroko.

Maroko to niewielkie państwo położone w północno-zachodniej Afryce, oblane wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Turystów z całego świata przyciąga tam m.in niezwykła architektura (zwłaszcza bogato zdobione budynki sakralne), słoneczna pogoda oraz parki narodowe, w których można podziwiać nietuzinkową roślinność czy też spotkać stada hodowlanych wielbłądów. Przed wyjazdem warto nie tylko zadbać o lekkie nakrycie głowy i dobry filtr przeciwsłoneczny, ale też poznać politykę wizową tego kraju i zatroszczyć się o niezbędne dokumenty wjazdowe, jeśli w naszym przypadku okażą się potrzebne.

Czy wizy do Maroka dla Polaków są konieczne?

Obywatelom polskim przekraczającym granice Maroka w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż trzy miesiące wiza do Maroka nie będzie potrzebna. Wjeżdżając do tego kraju, trzeba jednak spełnić kilka warunków. W punkcie granicznym lub na lotnisku będzie trzeba okazać aktualny, nieuszkodzony paszport, który powinien być ważny przynajmniej przez trzy miesiące od dnia wjazdu na teren Maroka. W przeciwieństwie do niektórych krajów azjatyckich, podróżny nie ma obowiązku okazania służbom granicznym biletu powrotnego lub na dalszą podróż, musi natomiast dysponować odpowiednimi środkami finansowymi na pokrycie kosztów pobytu. Służby graniczne mogą poprosić o udowodnienie posiadania odpowiedniej kwoty (potwierdzeniem takim może być np. wyciąg z konta) bądź karty kredytowej.

Wiza Maroko ‒ kontrole wizowe i paszportowe

Gdy podróżujemy do innych krajów, zazwyczaj paszport podróżnego i wklejona do niego wiza są sprawdzane jedynie przez służby graniczne podczas wjazdu cudzoziemca na teren danego państwa. W Maroku jest inaczej ‒ kontrole paszportowe i wizowe mogą nas spotkać przez cały czas pobytu na terenie tego kraju. Jest to częsta praktyka np. na Saharze Zachodniej (terytorium administrowane przez Maroko od 1975 roku), gdzie można wprawdzie wjechać bez wizy, ale kontrole paszportowe prowadzone przez siły porządku publicznego w tej części kraju są wzmożone. Nie jest niczym dziwnym, że na ulicach marokańskich miast turyści są zatrzymywani przez policję w celu sprawdzenia ich dokumentów tożsamości i ewentualnie wizy.

Wiza do Polski dla Marokańczyka ‒ jak ją uzyskać?

Maroko to niezwykle popularny kierunek turystyczny wśród Polaków, ale także Marokańczycy z coraz częściej odwiedzają nasz kraj ‒ ich liczba rośnie z roku na rok. Obywatele Maroka chcący wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej objęci są obowiązkiem wizowym, podobnie jak obywatele większości krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen. Wiza dla Marokańczyka do Polski nie jest jednak trudna do uzyskania. W tym celu powinien on udać się do Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Rabacie, gdzie po złożeniu odpowiedniej dokumentacji może ubiegać się o potrzebny wariant wizy. Cudzoziemiec może wnioskować o wizę typu D, która upoważnia go jedynie do pobytu na terenie Polski, bądź wizę typu C, uprawniającą do przemieszczania się między krajami w strefie Schengen. Wiza dla Marokańczyka powinna być poparta odpowiednim dokumentem potwierdzającym cel podróży, np. zaproszeniem od polskiej firmy w przypadku wizy biznesowej czy też potwierdzeniem rezerwacji hotelu w przypadku wizy turystycznej.

Pobyt w Maroku ‒ ważne informacje

Podczas podróży do Maroka należy przestrzegać praw i zwyczajów tam panujących. Pamiętajmy, że zarówno władze, jak i mieszkańcy Maroka mają prawo wymagać od turystów z innych krajów stosownego zachowania. Przykładowo, zwiedzając miejsca sakralne, panie powinny pamiętać o skromnym ubraniu, a panowie o konieczności noszenia długich spodni. Co roku władze Maroka apelują do turystów o nieprzyjmowanie od nikogo jakichkolwiek przesyłek skierowanych do Polski, gdyż z dużym prawdopodobieństwem zawierają one narkotyki. By poznać więcej zasad obowiązujących w Maroku, warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dlaczego warto odwiedzić Maroko?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Scott E Barbour/Getty Images

Pozostałe wiadomości