Maroko

  Maroko

  Ciągnące się w nieskończoność pustynne piaski, wspaniała architektura i fascynująca kultura... To wszystko i znacznie więcej znajdziemy w magicznym Królestwie Maroka. Przed wyjazdem warto zapoznać się z polityką wizową i dowiedzieć się, czy wybierając się do tego niesamowitego kraju, będziemy potrzebować wizy do Maroko.

  Marrakesz to jedno z najpiękniejszych miast w Maroku, które przyciąga turystów z całego świata. Miejsce zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Zabytki Marrakeszu wyróżniają się oryginalną architekturą i formą. Dowiedz się, co warto zwiedzić w tym mieście.

  Agadir to wielowiekowe miasto w Maroko, usytuowane w zachodniej części państwa u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Atrakcyjność, komfort pobytu i bezpieczeństwo Agadiru sprawiają, że to najchętniej odwiedzany kurort przez zarówno turystów, jak i osób, wybierających się na wczasy.

  Jamila w Polsce jest Kasią. Przeprowadziła się do Maroka, bo już jako mała dziewczynka interesowała się kulturą państw Afryki i Ameryki Południowej. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła jak po przyjeździe do Marrakeszu musiała nauczyć się żyć na nowo. Jamila mówi wprost "nigdzie nie ma raju, zawsze musisz liczyć się z tym, że coś zyskasz, a coś stracisz".

  Monika Mariotti odwiedziła prawdziwą, berberyjską aptekę, pełną naturalnych skarbów. Znalazła tam m.in.: tradycyjną szminkę ze sproszkowanego maku, glinkę służącą jako szampon do włosów, suszoną mątwę do bielenia zębów, dziki korzeń na wzrost piersi i najważniejsze ... orzechy arganii! To prawdziwy skarb Maroko, a olej z nich wytwarzany nazywany jest "płynnym złotem". Monika ruszyła tym tropem!

  Tym razem Monika Mariotii zabrała nas na herbatę do Marrakeszu: "Pierwsza szklanka herbaty, pita rano, powinna być mocna jak życie". Jaka jest tajemnica pysznej, marokańskiej herbaty? Zobaczcie!

  Kiedy Aleksandra Pająk-Gałęza była w drugiej ciąży, razem z mężem Zbyszkiem wymyślili wyprawę rowerową do Maroka. Wyjechali, kiedy córka miała niespełna pół roku. W podróży spędzili siedem miesięcy. Jak najbliższa rodzina i przyjaciele zareagowali na plany małżeństwa Gałęzów? Jak przygotowywali się do wyprawy? Obecnie Ola jest w trzeciej ciąży. Czy po narodzinach córki planują rowerową wycieczkę? O swoich planach rodzina Gałęzów opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Fez jest najstarszym miastem Maroka. Tutejsi mieszkańcy zazwyczaj utrzymują się z wszelkiego rodzaju rzemiosła. W jaki sposób wyrabia się słynną na całym świecie ceramikę? I jak wygląda codzienne życie Marokańczyków?

  Kaligrafia jest arabską sztuką ściśle powiązaną z duchowością. A ponieważ islam zakazuje tworzenia wizerunków Proroka, w domach arabskich znajdują się wykaligrafowane wersety Koranu. Dzień Dobry TVN spotkało się z artystą, kaligrafem Abdelkaderem Laarajem, który powiedział nam o marokańskiej sztuce kaligrafowania. Pokazał nam również kaligrafię, nad którą właśnie pracował.

  Anna Khalidi, studiując we Francji, zakochała w Marokańczyku. Po pewnym czasie para przeniosła się do Maroka. Teraz małżeństwo mieszka nieopodal Casablanki. Jak wygląda życie Polki w Maroku? Dlaczego wszyscy się tam spóźniają? I dlaczego, mieszkając we Francji, mąż pomagał Ani w pracach domowych, a teraz już tego nie robi?

  Czym poranny program marokańskiej telewizji śniadaniowej różni się od Dzień Dobry TVN? Czy "Poranek" jest nagrywany na żywo? Jakie tematy prowadzący poruszają na antenie? Byliśmy z wizytą na planie i za kulisami programu. Zobaczcie, jak to się robi w Maroku!

  Swoje Maroko pokazała nam Małgorzata Iwanicka-Adamska, która ostatnie 5 lat spędziła w Rabacie - stolicy Maroka. Co najbardziej ją tam zaskoczyło, za czym najbardziej będzie tęsknić kiedy już wróci do Polski?

  19 października zakończył się Rajd w Maroko. Ekipa Lotto Team w składzie: Kazberuk i Szustkowski dojechała do mety na 3 pozycji. Robert „Robin” Szustkowski oraz Jarosław Kazberuk , w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli o zmaganiach z piachem, z wysokimi temperaturami i złośliwością rzeczy martwych.

  Poznajcie historię marokańskiej kobiety, która została odtrącona przez swoją rodzinę, gdy ta dowiedziała się, że jest w ciąży. Poznajcie inne oblicze Maroka... Zobaczcie, jak żyją w Maroku samotne matki.

  Jak wygląda dzieciństwo w Brazylii? Jak jest różnica między wychowaniem chłopców a dziewcząt? Czy istnieje coś w polskim modelu funkcjonowania rodziny, co oburza Brazylijczyków? Jak wygląda edukacja seksualna w Brazylii? Zapraszamy, w imieniu Ofelii Grzelińskiej, na pierwszy po wakacjach odcinek cyklu "Rodzina dookoła świata".

  UNICEF stworzył akcję"etyczne podróże". Jaki jest cel tej akcji? Dlaczego nie warto dawać pieniędzy żebrzącym dzieciom? O tym wszystkim, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział dyrektor generalny UNICEF Polska - Marek Krupiński oraz Jakub Porada, dziennikarz i ambasador akcji „Etyczne Podróże”.

  Maraton Piasków to 220 km morderczego biegu przez marokańską pustynię. Uczestnicy maratonu dźwigają cały swój bagaż i 10 litrów wody dziennie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jedynych Polaków, którzy brali udział w Maratonie Piasków: Andrzeja Gondka oraz Marka Wikierę.