Jezioro Bajkał – błękitne oko Syberii. Co warto o nim wiedzieć?

Anton Petrus/Getty Images
Anton Petrus/Getty Images
Jezioro Bajkał znajduje się w azjatyckiej części Rosji. Jego wiek ocenia się na ponad 25 mln lat! Do tego wraz z przyległymi terenami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten gigantycznych rozmiarów zbiornik o krystalicznie czystej wodzie jest jednym z ciekawszych obiektów na Ziemi i ma największe zasoby wody pitnej na świecie. Do tego występują w nim niezwykłe okazy fauny i flory. Jakie inne tajemnice skrywa jezioro Bajkał i co warto wiedzieć na jego temat?

Co to jest Bajkał?

Bajkał to jezioro tektoniczne w Azji, leżące w Rosji, a konkretniej we wschodniej Syberii (w pobliżu Irkucka). Ze względu na spektakularną wielkość i położenie w strefie tzw. wiecznej zmarzliny określane jest mianem "syberyjskiego morza". Powierzchnia Bajkału wynosi ponad 31000 km². Ma on długość 636 km i szerokość aż 79 km. Lustro wody znajduje się natomiast na wysokości 456 m n.p.m. Głębokość Bajkału to aż 1642 m. Warto wspomnieć, że badaczami jeziora byli polscy zesłańcy – Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Spektakularne widoki jezioro zawdzięcza górom, które je otaczają. Wśród nich znajdują się Góry Bajkalskie, Barguzińskie, Przymorskie, a także pasma Ułan-Burgasy i Chamar-Daban. Jeśli chodzi o rzeki wpadające do jeziora, to jest ich aż 336. Zaskakuje zaś fakt, że wypływa tylko jedna – Angara. Bajkał w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju rybołówstwa w Rosji. Ryby złowione w tym jeziorze stanowią duży procent całości połowów w kraju.

Jezioro Bajkał – ciekawostki

Ryby nie są jedynymi organizmami, które zamieszkują jezioro Bajkał. Można tam spotkać także gatunek ptaka wędrownego czy nawet fokę bajkalską, nazywaną nerpą. Bogactwo fauny i flory w tym jeziorze jest imponujące. Według ocen w Bajkale żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt, z których znakomita większość to okazy endemiczne, czyli niezwykle rzadko spotykane. To sprawia, że miejsce przyciąga wielu przyrodników. W rejonie jeziora są dwa parki narodowe i trzy rezerwaty przyrody, co także powoduje, że w okolice Bajkału przyjeżdża mnóstwo osób pragnących zobaczyć ten cud przyrody na własne oczy. Nieopodal jeziora znajduje się wiele miejscowości turystycznych. Najpopularniejszą, ale jednocześnie najbardziej zatłoczoną jest Listwianka. Jedną z większych atrakcji Bajkału są wyspy, których jest aż 22. Największą wyspą jeziora jest Olchon o niezwykle pięknym krajobrazie (jest czwarta na świecie pod względem wielkości i liczy niecałe 750 km²). Od lądu oddziela ją dość wąska cieśnina o długości kilkuset metrów. Dobra wiadomość jest taka, że na wyspę kursują promy, więc można ją łatwo zwiedzić. Istnieje również możliwość dotarcia tam wodolotem. Będąc w pobliżu Bajkału, warto odwiedzić Irkuck, gdzie mieści się wiele zabytków, muzea, a także nepiarium, gdzie przebywają foki z Bajkału. Nie mniej interesującym miastem jest Ułan Ude, stolica Buriacji, z charakterystycznym elementem na głównym placu, a mianowicie wielką głową Lenina. Do tego punktu na mapie Rosji prowadzi trasa kolejowa – w trakcie podróży można delektować się widokiem tego niesamowitego jeziora.

Wiatr nad Bajkałem jest uzależniony nie tylko od północno-zachodniej cyrkulacji mas powietrza, ale także od masywów górskich i rzek. Wyróżnia się dwa typy wiatru: podłużny i poprzeczny. Ten pierwszy jest suchy i silny (kułtuk i wierchowik). Z kolei wiatry poprzeczne wieją prostopadle do podłużnych i zaliczają się do nich: sarma, angara, barguzin, tarchaika, pokatucha, selenga oraz buguldiejka. Temperatura wody w Bajkale jest dość niska, bo wynosi ok. 8℃ (przy brzegu dochodzi do 15℃). Dlatego nawet w czasie lata trudno tu spotkać amatorów kąpieli. Niska temperatura wody czyni jednak jezioro nie lada atrakcją dla tzw. morsów chcących popływać w zbiorniku o tak imponujących rozmiarach.

Najlepszym miesiącem, aby wybrać się nad Bajkał, jest lipiec. To wyjątkowe jezioro warto jednak zobaczyć nie tylko latem. Bajkał zimą wygląda równie spektakularnie, bo… całkowicie zamarza, a lód jest tak gruby, że można po nim nawet jeździć samochodem. Otwierane są wtedy tzw. zimniki, czyli specjalne szlaki dla zmotoryzowanych, którzy chcą przedostać się na drugą stronę jeziora. Zachwyca także wyjątkowa przezroczystość lodu. Ponoć nawet z odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu nadal widać dno jeziora. Zimowy sezon przyciąga także miłośników łyżwiarstwa, którzy chcą pojeździć po zamarzniętym Bajkale.

Na koniec warto dodać, że w pobliżu jeziora rozciąga się kolej transsyberyjska. Podziwianie Bajkału powinno być punktem obowiązkowym w przypadku korzystania z tego transportu.

Zobacz wideo: Zszedł 80 metrów pod lód zamarzniętego Bajkału. Rosyjski freediver ustanowił kolejny rekord Guinnessa. "Kocham to jezioro i zawsze chciałem tu zanurkować"

Zobacz także:

Majówka 2021. Wybierz bezpieczny i aktywny wypoczynek w górach

Boston w USA – atrakcje turystyczne i zwiedzanie miasta

"Paszporty szczepionkowe" według eksperta: "Są największym cyfrowym wyzwaniem w historii człowieczeństwa"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana