Świat

Ras Al Khaimah – emirat czekający na odkrycie

Świat

Aktualizacja:

Ras Al Khaimah leży w północno-wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego stolica to piękne i różnorodne miasto, do którego można pojechać, aby uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Sprawdź, dlaczego warto tam się wybrać.

Niemal każdy, kogo zapytamy o pierwsze skojarzenie związane ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, odpowie: "Dubaj". Warto jednak wiedzieć, że jest tam znacznie więcej ciekawych miast, a Ras Al Khaimah to jedno z nich.

Co warto wiedzieć o Ras Al Khaimah?

Ras Al Khaimah to jeden z najbardziej malowniczych emiratów Półwyspu Arabskiego, od północy graniczący z państwem Oman. Mieszka tu 250 tysięcy mieszkańców, a stolicą emiratu jest Ras al-Chajma. Do emiratu przyjeżdżają turyści spragnieni spokoju i ciszy. Oferuje m.in. szerokie, piaszczyste plaże, na których można wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. W Ras Al Khaimah można też zobaczyć wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych, np. czerwone piaski czy pasmo górskie Ru’us Al Jilbal. Poza tym emirat oferuje świetne warunki rolnicze i hodowlane. Znajduje się tu wiele urodzajnych gleb, z których korzystają miejscowi rolnicy i hodowcy. W odróżnieniu np. od Dubaju Ras Al Khaimah nie ocieka luksusem. Co więcej, nie znajdziemy tu również wielu spektakularnych atrakcji turystycznych. Niemniej jednak to wciąż świetne miejsce do wypoczynku nie tylko na atrakcyjnych plażach, ale również dzięki uzdrowiskom z gorącymi źródłami.

Jakie są najciekawsze atrakcje Ras Al Khaimah?

Podczas wizyty w stolicy emiratu warto zobaczyć Stare Miasto. Znajdują się tam m.in. stoiska z arabskimi pamiątkami oferujące oryginalne arabskie dywany i inne materiały. Kolejną atrakcją jest Ras Al Khaimah Museum, czyli najbardziej znana budowla w Zatoce Perskiej, której powstanie datuje się na XVIII wiek. W muzeum znajduje się wiele eksponatów, a niektóre z nich mają nawet 2500 lat. Warto poświęcić czas również na wizytę w rezydencji rodziny Al Qawasim lub na zwiedzanie średniowiecznego pałacu Sheeba i Al Falayah. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się miasteczko portowe Kush, gdzie funkcjonuje znana placówka archeologiczna Waidi Haqil. Jednak nie są to wszystkie atrakcje emiratu. Warto również wspomnieć o znanym uzdrowisku Khatt oferującym gorące źródła, z których wypływa woda o temperaturze 40℃.

Ras Al Khaimah, podobnie jak pozostałe emiraty, uznawane jest za bezpieczne miejsce. Turystów traktuje się tu z szacunkiem. Kobiety powinny jednak ubierać się tak, by nie odsłaniać zbytnio kolan i ramion.

Jak poruszać się po Ras Al Khaimah?

Emirat można uznać za świetną bazę wypadową, gdyż w Ras Al Khaimah znajduje się lotnisko obsługujące 27 przewoźników, głównie z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Jednak nie tylko jego obecność świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Charakterystyczną cechą miasta są także wszechobecne taksówki. Zarówno po mieście, jak i po całym emiracie jeździ się właśnie nimi lub korzysta się z usług przewoźników autobusowych. Turyści najczęściej jednak wybierają taksówki, aby zwiedzać poszczególne atrakcje w Ras Al Khaimah.

Jak dojechać z Ras Al Khaimah do Dubaju?

Odległość dzieląca obydwa miasta wynosi około 150 kilometrów. Do Dubaju można dostać się np. autobusem. Z Ras Al Khaimah do Dubaju kursują one nawet co godzinę, choć jest to zależne od natężenia ruchu. Kolejnym popularnym środkiem transportu jest wynajęte auto. Taki samochód jest nie tylko bardziej bezpieczny niż autobus, ale i zapewnia większy komfort podróżowania. Warto jednak pamiętać, że na tamtejszych drogach jest duża liczba fotoradarów. Co ciekawe, wiele aut ma zamontowane ograniczniki prędkości, które włączają się po przekroczeniu 120 km/h. W cenę wynajmu auta przeważnie wliczone jest również OC, choć istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od ewentualnych szkód.

Czym spośród Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyróżnia się Ras Al Khaimah?

Ras Al Khaimah to emirat, który wciąż czeka na odkrycie. Większość turystów interesuje przeważnie Dubaj, choć to właśnie Ras Al Khaimah jest jednym z najciekawszych miejsc na spokojny urlop w egzotycznym miejscu. Zwiedzanie Ras Al Khaimah można podzielić na część miejską i tę oddaloną od dużych skupisk ludzi. Największą zaletą tego emiratu są czyste plaże, które w odróżnieniu dubajskich są znacznie dłuższe i bardziej przestronne. Poza tym tylko podczas wakacji w Ras Al Khaimah można zobaczyć pokazy sokołów. Emirat znany jest ze spacerujących po jego ulicach mężczyzn z sokołami na ramionach. Ptaki te są uznawane za jedne z najważniejszych zwierząt emiratu. Oprócz nich o wyjątkowości klimatu Ras Al Khaimah świadczą wieczorki arabskie, na których można usłyszeć arabską muzykę oraz spróbować lokalnych potraw. Jednak na turystach największe wrażenie robi tamtejsza przyroda, a w szczególności niezapomniane wschody słońca.

Zobacz wideo: Opieka zdrowotna w czasie urlopu. Jak ubezpieczyć się na wakacje?

Zobacz także:

Polak najlepszym fotografem górskim na świecie. "To zdjęcie leżało na dysku kilka tygodni"

Dlaczego warto pojechać na Wyspy Jońskie?

Jacy naprawdę są Polacy na wakacjach? "Bierzemy do butelek piwko z all inclusive"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości