Podróże

Portugalia wprowadziła nowy podatek dla podróżujących samolotami. O ile podrożeją bilety?

Podróże

cień samolotu na lesie

Portugalia jest jednym z krajów, który wprowadził nowy podatek dla podróżujących samolotami, tzw. węglowy. Od 1 lipca każdy pasażer, który wylatuje z lotniska w Portugalii, musi do ceny biletu dopłacić kolejne 2 euro. Jaki jest cel tego podatku?

Podatek węglowy w Portugalii

Jak informuje portal simplyflying.com, Portugalia oficjalnie zaczęła pobierać od pasażerów „podatek węglowy” za loty samolotem. Od 1 lipca pasażerowie, którzy odlatują z portugalskich lotnisk, są zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 2 EUR za lot w ramach swojego biletu.

Opłata dotyczy wszystkich lotów startujących z Portugalii, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Czym jest podatek węglowy?

Wprowadzenie podatku węglowego ma być jednym z działań w celu ograniczenia wpływu emisji szkodliwych substancji na środowisko. Pobierane od podróżujących dodatkowe opłaty mają być przekazywane przez linie lotnicze do portugalskiego urzędu lotniczego.

Portal Fly4free.pl zauważa, że niska kwota podatku prawdopodobnie nie zniechęci dużej liczby pasażerów do latania samolotami. Inne rozwiązanie proponuje Francja. Władze zdecydowały zawiesić części krótkich tras krajowych (poniżej 2,5 godzin), by zachęcić ludzi do częstszego podróżowania pociągami.

Zobacz też:

Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby

Pasażerowie i ich bagaże ważą coraz więcej. Linie lotnicze szykują zmiany

Filozofia "zero śmieci". Francuz uczy Polaków, jak robić zakupy bez zbędnych opakowań

Zobacz video: Czy kupimy jeszcze tanie bilety lotnicze?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości