Beskid Sądecki - co warto zobaczyć? Eleganckie uzdrowisko, cerkwie i stoki narciarskie to nie wszystko

Aktualizacja:

Beskid Sądecki to jedna z najpiękniejszych części polskich Beskidów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu jedne z najnowocześniejszych stacji narciarskich, a porośnięte bukami i świerkami zbocza gór nadają im wyjątkowy klimat. Michał Cessanis w cyklu "Do zobaczenia" odwiedził nie tylko stoki, ale także źródło wody oraz dom Nikifora Krynickiego.

Źródło Jan

Krynica Zdrój od wieków uznawana jest za jedno z najbardziej eleganckich uzdrowisk w Polsce. Przybywało tu mnóstwo aktorów, pisarzy, malarzy. Wiele osób odwiedza to miejsce, by napić się źródlanej wody.

- To jedna ze starszych pijalni. W 1884 r. źródło Jan zostało odkryte przez pracownika uzdrowiska Jana Bolanowskiego, stąd jej nazwa - powiedziała Marta Adamczyk z Pijalni Jana.

- Ta woda oczyszcza organizm z toksyn. Ona jest łączona z wodą zuber. Ta woda świetnie działa na nerki. Zuber podchodzi od nazwiska - szukał ropy, a znalazł wodę - dodała.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój

Odwiedzając Beskid Sądecki warto zwrócić uwagę na wille z XIX w., a w szczególności jedną z nich - Romanówkę. Jest tam muzeum najsłynniejszego mieszkańca Krynicy Zdrój, Nikifora Krynickiego.

- Tutaj w muzeum na licznych archiwalnych zdjęciach możemy zobaczyć artystę w latach jego młodości. Ci, którzy pamiętają Nikifora z lat jego młodości, wspominają go jako człowieka, który swoim strojem starał się podkreślić, że przynależy do grupy artystów - opowiadał Zbigniew Wolanin z Muzeum Nikifora.

- Nikifor był Łemkiem i malował swoją małą ojczyznę. Był kimś w rodzaju malarskiego reportera. Kiedy portretował ludzi, malował ich tak, jak jego zdaniem powinni wyglądać. Lubił tę rzeczywistość poprawić czasem. Niestety, współcześnie należy do najczęściej podrabianych polskich malarzy. Dlatego jego autentyczne dzieła można nabyć tylko na największych aukcjach dzieł sztuki - podkreślił ekspert.

Co zabrać w górską wyprawę?

Michał Cessanis spotkał się z przewodniczką, Natalią Tomasik. Kobieta oprowadziła dziennikarza po górskich szlakach. Dowiedzieliśmy się od niej, co należy zabrać ze sobą na taką wyprawę.

  • wiatroszczelną i wodoszczelną kurtkę,
  • coś do jedzenia - np. kanapkę, baton,
  • apteczkę,
  • folię NRC,
  • czołówkę - dzień zimą jest o wiele krótszy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Michał Cessanis