Dziecko

Rozwój 9-miesięcznego dziecka – co potrafi, co je, ile powinno ważyć?

Dziecko

Aktualizacja:
Digital VisionBuena Vista Images / Getty Images

Niemowlę 9 miesięcy osiąga wagę od 8 do 11 kg, mierzy 70–78 cm wzrostu. Natomiast dużo ważniejsze od siatek centylowych są konkretne umiejętności i kompetencje, które w tym czasie zyskuje dziecko. Mniej więcej od 6 miesiąca życia jego rozwój błyskawicznie przyspiesza i rodzice muszą za tą zmieniającą się rzeczywistością nadążać.

9 miesiąc życia dziecka to czas, w którym umiejętność siedzenia dziecko ma opanowaną prawie do perfekcji. Coraz lepiej wychodzi mu również przechodzenie z pozycji leżącej do siedzącej oraz na odwrót. Rozwój ruchowy obejmuje również dynamiczną naukę samodzielnego stania.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Rozwój 9-miesięcznego dziecka obejmuje swobodne czołganie się, turlanie, przechodzenie od leżenia do siedzenia. Z reguły malec jest w stanie sam stabilnie siedzieć, niepotrzebne są już dodatkowe podpórki. W większości przypadków potrafi też już samodzielnie wstać. Często zdarza się, że zaskoczeni rodzice rano spotykają swoje dziecko radośnie kucające i wstające w łóżeczku. Nadal zauważalne są co prawda problemy z równowagą, trenowanie przykucu w pozycji stojącej coraz lepiej przygotowuje je do stawiania pierwszych samodzielnych kroków.

Co, jeśli 9-miesięczne dziecko nie siedzi?

Rozwój 9-miesięcznego dziecka nie zawsze przebiega książkowo. Niektóre wcześniaki w tym czasie jeszcze nie raczkują, nie pełzają, a tym bardziej nie siadają. Bawią się na podłodze, macie edukacyjnej, kocyku. Czy jest się czym przejmować? Fizjoterapeuci zalecają spokój i cierpliwość. Każde dziecko rozwija się bowiem w swoim tempie. Niektóre dzieci od razu chcą stawać na nóżki i chodzić, inne zupełnie mogą ominąć proces pełzania i raczkowania. Po prostu w pewnym momencie zaczną chodzić i siadać. Nawet więc, jeśli 9-miesięczne dziecko nie raczkuje , nie ma powodów do paniki. Należy uważnie je obserwować i dać mu czas.

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem

9 miesiąc życia dziecka to moment, kiedy zachęceni postępami malucha chcemy skłonić go do kolejnych eksperymentów. Trzeba jednak w tych zabawach bardzo uważać. Nie wolno stawiać dziecka na siłę na nóżkach. Powinno to robić we własnym zakresie, a rodzic powinien ograniczyć się do funkcji asekuracyjnej. Ogromnie ważne jest, aby to dziecko wykonało pierwsze kroki w kierunku nauki chodzenia, ponieważ zbyt szybka nauka może prowadzić do skoliozy i koślawości kolan. Podczas tych zabaw nie powinno się zakładać dziecku bucików. Wystarczą bose stópki lub antypoślizgowe skarpetki. Buty na tym etapie mogą powodować wady postawy.

Ze względu na wykształcanie się w tym czasie nowego sposobu chwytania za pomocą kciuka i palca wskazującego, 9 miesiąc życia dziecka to moment, w którym możemy bawić się z nim w podnoszenie z podłogi drobnych przedmiotów. Ćwiczymy przy tym koordynację wzrokowo-ruchową i motorykę precyzyjną.

Doskonałym prezentem dla 9-miesięcznego dziecka są książeczki oraz zabawki wydające dźwięki. Dziecko w tym wieku chętnie bawi się głosem, zaczyna naśladować te już słyszane odgłosy, testuje natężenie swojego głosu. Dziecko uwielbia w związku z tym wszystkie grające zabawki: dzwonki, zwierzęta, grzechotki.

Powoli można również zacząć myśleć o stolikach i konsolach edukacyjnych, szczególnie takich, które będą stanowić dla dziecka podporę w nauce chodzenia. To bardzo przydatny prezent dla 9-miesięcznego dziecka .

Przepisy dla 9-miesięcznego dziecka – czyli jak rozszerzyć dietę?

9-miesięczne dziecko nie chce jeść? Z każdym kolejnym tygodniem będzie się to zdarzać rzadziej, bowiem maluchy w tym wieku powoli przyzwyczajają się do nowych smaków. Cały czas powinniśmy sprawdzać nowe rozwiązania, warto też stworzyć zestaw tych dań i deserów, które dziecko akceptuje bez problemu.

Śniadanie dla 9-miesięcznego dziecka to na przykład kaszka na mleku modyfikowanym lub kluski lane. Ważnym elementem jest jajko podawane 3–4 razy w tygodniu (może to być samo żółtko). Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, powinno otrzymywać pokarm jeszcze 3 razy dziennie. W takiej sytuacji dodatkowe pokarmy przygotowywane na mleku nie są już konieczne. Wtedy możemy postawić na przeciery jarzynowe, zupy z dodatkiem mięsa (nie powinno go być jednak więcej niż 15 g). W diecie 9-miesięcznego dziecka może pojawić się także ryba. Dobrze sprawdzi się także kisiel mleczny z żółtkiem na mleku modyfikowanym. Wszystkie pokarmy powinny być coraz mniej rozdrobnione.

Dobrą rozrywką podczas jedzenia może się okazać nauka samodzielności, którą można spokojnie w tym okresie już rozpocząć. Lepiej rozpocząć ją, zanim dziecko zacznie chodzić, bowiem wtedy zainteresowanie go jedzeniem będzie dużo trudniejsze.

Dlaczego 9-miesięczne dziecko budzi się w nocy?

Niemowlę 9 miesięcy powinno (przynajmniej teoretycznie) coraz spokojniej przesypiać noc. Niestety często rzeczywistość bywa zupełnie inna. 9 miesięcy to moment, w którym dziecku mogą zacząć rosnąć zęby trzonowe, co jest dość bolesnym i długotrwałym procesem. Noc to także często moment odreagowywania tzw. „lęku społecznego”, czyli towarzyszącej dzieciom obawy, aby kogoś nie wystraszyć. Powodem może być również tęsknota za mamą i próba emocjonalnego szantażu i siłowego wymuszenia powrotu w matczyne ramiona.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości