Dziecko

Czy poprawiać dziecko, gdy uczymy je samodzielności?

Dziecko

Nauka samodzielności to dla dziecka bardzo ważny czas. Czy i jak poprawiać dzieci w wykonywanych przez nie czynnościach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog dziecięcy, Dorota Maciejec.

Każde dziecko przechodzi czas, kiedy wszystko chce robić samodzielnie. Czy rodzic powinien pomagać dziecku, czy dać mu swobodę działania? Jak postępować w takich sytuacjach?

Pomoc a wyręczanie

Rodzice mają tendencje do pomagania swoim dzieciom, a co za tym idzie wyręczanie ich w niektórych sytuacjach. Jednak najlepszym sposobem na nauczenie pociechy samodzielności jest 100 procentowe pozwalanie na nią. Rodzice zatem nie powinni poprawiać i wyręczać dziecka, gdyż to w żaden sposób nie pomoże mu w rozwoju.

Jak nauczyć dzieci dokładności?

Rodzicie, zwracając się do małego dziecka, powinni dawać zrozumiałe instrukcje. Nie należy negatywnie oceniać pracy malucha, gdyż dziecko ma prawo do pomyłek i nauki na własnych błędach. Z wiekiem nauczy się schematów i pewne czynności będą przychodziły łatwiej.

Jeżeli chcemy rozwinąć umiejętność samodzielnego radzenia sobie i zwiększyć motywację dziecka, to koniecznie musi być pochwała, nie krytyka.

– powiedziała Dorota Maciejec.

Rodzice mają tendencję do pośpieszania dzieci lub wykonywania za nich czynności. Jeśli dorośli chcą coś poprawić po dziecku, nie powinni robić tego, w jego obecności. Takie zachowanie daje maluchowi do zrozumienia, że nie jest wystarczająco dobre, w tym, co robi.

Dlaczego warto uczyć dziecka samodzielności?

Maluch, który od najmłodszych lat dostaje od rodziców swobodę działania i poznawania nowych rzeczy, łatwiej radzi sobie w późniejszym etapie.

Takie dzieci mają większą samoocenę, poczucie własnej wartości, wiedzą co potrafią. – dodała psycholog.

- dodał gość programu.

Zobacz także:

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości