Czemu jeszcze nie urodziłam? Poznaj skuteczne metody, jak bezpiecznie przyspieszyć poród

Ciężarna kobieta siedzi w siadzie skrzyżnym na łóżku. Trzyma ręce na brzuchu.
Fot. Lauren Bates / Getty Images
Ciąża prawidłowo rozwijająca się trwa około dziewięciu miesięcy. Poród to oczekiwany przez każdą ciężarną moment. Co zrobić, kiedy jego termin już nastał, a akcja porodowa nie rozpoczęła się? Oto bezpieczne metody przyspieszające poród.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Świadomość noszenia w sobie małego człowieka jest nieporównywalna z żadnym innym uczuciem. Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 40 tygodni z dwutygodniową tolerancją w każdą ze stron, czyli generalnie przyjmuje się zakres 38-42 tygodni. W czasie jej trwania dochodzi do rozwoju i ukształtowania się płodu. Początkowo od zygoty do stopniowego wykształcania się wszystkich układów obecnych u zdrowego noworodka po urodzeniu.

Niezwykle ważny jest prawidłowo przebiegający i trwający właściwą ilość czasu przebieg ciąży. Tylko tak zwane „donoszenie” dziecka daje pewność, że struktury jego organizmu są już gotowe na rozpoczęcie życia poza łonem matki. Zdarza się jednak, że termin porodu mija, a akcja porodowa nie rozpoczyna się. Wówczas stopniowo narasta niepokój dotyczący prawidłowości stanu dziecka oraz negatywnych konsekwencji „przenoszenia” dziecka.

Co przyspieszy poród?

W sytuacji opóźniania się porodu atrakcyjne stają się fora internetowe, czy porady bardziej doświadczonych koleżanek dotyczące sposobów jego przyspieszenia . Metod takich jest dużo, jednakże należy podchodzić do nich z pewną dozą nieufności, ponieważ nie wszystkie mogą być bezpieczne dla matki i dziecka.

Czy na pewno wszystko jest w porządku ze mną i z dzieckiem?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jeśli do tej pory ciąża przebiegała prawidłowo, nie stwierdzono żadnych wad u płodu, a kobieta pozostaje pod stałą opieką lekarza ginekologa, to brak porodu w wyznaczonym terminie nie powinien być powodem do niepokoju. Ponadto istotne jest, aby wiedzieć, że data porodu ma jedynie znaczenie orientacyjne, gdyż czasem trudno jest określić dokładną datę poczęcia, a poza tym nigdy nie ma ściśle wyliczonych ram rozwoju płodu.

Przyjemne z pożytecznym - czyli seks jako metoda przyspieszenia porodu

Dowiedzione zostało, że stosunek płciowy ma wpływ na przyspieszenie porodu . Mechanizm tego zjawiska ma dwie podstawowe przyczyny. Po pierwsze, w męskim nasieniu zawarte są prostaglandyny - hormony, których jednym z działań jest stymulacja dojrzewania szyjki macicy. Drugi powód to naturalny masaż szyjki macicy w trakcie aktu płciowego, który może pobudzać jej rozwarcie. Ponadto korzystnie na przyspieszenie porodu wpływa stymulacja sutków, co pobudza wydzielanie oksytocyny, która prowokuje i wzmaga skurcze macicy.

Zobacz film: Gdy poród się opóźnia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ruch na przyspieszenie porodu

Wiele kobiet uważa, iż w ostatnich tygodniach ciąży powinny całkowicie zrezygnować z wysiłku fizycznego, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku. Prawda jest jednak taka, że jeśli kobieta czuje się dobrze, niewielka ilość wysiłku fizycznego jest wskazana . Oczywiście nie może to być przebiegnięcie maratonu, czy podnoszenie ważącej 50 kg sztangi, ale wysiłek, który relaksuje i nie męczy. Najdogodniejszą formą jest spacer w umiarkowanym tempie. Dzięki wysiłkowi fizycznemu zwiększa się przepływ krwi przez macicę, co może stymulować ją do skurczów.

Ciepła kąpiel a przyspieszenie porodu

Dla przyspieszenia porodu istotne jest również rozluźnienie i odprężenie młodej mamy, gdyż czynniki psychiczne również mogą powodować opóźnienie akcji porodowej. Odprężająca kąpiel w ciepłej wodzie zwiększa relaksację macicy i przepływ krwi przez jej tkanki, co może przyspieszyć poród . Niektóre badania dowodzą jednak, że kąpiel jest skuteczna tylko, kiedy akcja porodowa już się rozpoczęła (tzw. poród basenowy).

Olej rycynowy

Od dawna wiadomo, że olej rycynowy przyspiesza akcję porodową . Mechanizm tego zjawiska nie został w pełni poznany. Różne źródła donoszą, iż po zażyciu jego niewielkiej ilości (5 ml) poród powinien się rozpocząć w ciągu 24 godzin. Należy jednak brać pod uwagę, że substancja ta może nieść za sobą skutki uboczne w postaci biegunki, nudności, wymiotów, dolegliwości bólowych brzucha, więc używanie jej jest dyskusyjne.

Lewatywa

Sprawdzoną metodą przyspieszają poród jest stymulacja jelit za pomocą tak zwanej lewatywy głębokiej. Takie postępowanie może być podejmowane jedynie po przewidywanym terminie porodu, powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, pod okiem lekarza i położnej, gotowych w każdej chwili na przeprowadzenie bezpiecznej akcji porodowej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości