Dlaczego zmarłym zapala się znicze? Tradycja Wszystkich Świętych dawniej i dziś

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kwiaty i znicze droższe na Wszystkich Świętych
Kwiaty i znicze droższe na Wszystkich Świętych
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla katolików, ale również ateistów i ludzi innych wyznań. W tym wyjątkowym dniu wszyscy spotykają się na cmentarzach, by zapalić znicze na grobach tych, którzy odeszli. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Pogański obrzęd, czyli Zaduszki

Zwyczaj palenia zniczy w dniu Wszystkich Świętych jest tak oczywisty, że wiele osób nawet nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. A tradycja zapalania na grobach bliskich ognia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono Dziady, które nosiły w wielu miejscach nazwę Zaduszek. Wierzono, że wtedy dusze zmarłych przenikają do świata żywych. Z tego powodu na cmentarzach, obejściach i rozstajach rozpalano ogniska, które miały wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ogień palono także na mogiłach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, zlokalizowanych poza murami cmentarnymi - w tych przypadkach ogniska miały dla dusz moc oczyszczającą.

W tamtych czasach przyzywano z zaświatów dusze zmarłych, by pomóc im i zaspokoić ich cielesne potrzeby. W nocy z 31 października na 1 listopada ludzie poprzez zabawę, jedzenie i picie starali się w jak najlepszy sposób ugościć zmarłych. Ogień zapewniał żywym ochronę przed złymi siłami, mogącymi występować w miejscach pochówku. 1 oraz 2 listopada były natomiast dniem zadumy, czyli świętem zmarłych.

Tradycja Wszystkich Świętych dawniej i dziś

Zwyczaj Dziadów i Zaduszek uległ zmianie wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa. Od tamtej pory ogień umieszczany na mogiłach miał symbolizować nadzieję na nowe życie. W VII wieku papież Bonifacy IV ustanowił Dzień Wszystkich Świętych, dzięki czemu pojawił się zwyczaj modlitwy za zmarłych. Wtedy modlono się jednak wyłącznie za dusze świętych. Dopiero w X wieku zakon Cystersów wprowadził kult wszystkich zmarłych. W Polsce stosowano się do tego od XII wieku.

Warto wiedzieć, że przez wieki cmentarze nie były często odwiedzanymi miejscami. Zamiast nagrobków były kopczyki, a place z nimi były bardzo zaniedbane. Zmieniło się to w okresie międzywojennym. Wówczas zaczęto dbać o pomniki i stawiać na nich świece. Obecnie zostawiane kwiaty i znicze oznaczają pamięć o zmarłym. Ogień oznacza także wieczność oraz światło życia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: bispol.pl

Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości