Dlaczego zmarłym zapala się znicze? Poznaj tradycje na Wszystkich Świętych dawniej i dziś

cmentarz
Avalon_Studio/Getty Images
Źródło: Avalon_Studio/Getty Images
Wszystkich Świętych to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla katolików, ale również ateistów i ludzi innych wyznań. W tym wyjątkowym dniu wszyscy spotykają się na cmentarzach, by zapalić znicze na grobach tych, którzy odeszli. Skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie korzenie ma ta tradycja? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak czyścić nagrobki?
Jak zadbać o grób przed dniem Wszystkich Świętych?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pogański obrzęd, czyli Zaduszki

Zwyczaj palenia zniczy w dniu Wszystkich Świętych jest tak oczywisty, że wiele osób nawet nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. A tradycja zapalania na grobach bliskich ognia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono Dziady, które nosiły w wielu miejscach nazwę Zaduszek. Wierzono, że wtedy dusze zmarłych przenikają do świata żywych. Z tego powodu na cmentarzach, obejściach i rozstajach rozpalano ogniska, które miały wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ogień palono także na mogiłach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, zlokalizowanych poza murami cmentarnymi - w tych przypadkach ogniska miały dla dusz moc oczyszczającą.

W tamtych czasach przyzywano z zaświatów dusze zmarłych, by pomóc im i zaspokoić ich cielesne potrzeby. W nocy z 31 października na 1 listopada ludzie poprzez zabawę, jedzenie i picie starali się w jak najlepszy sposób ugościć zmarłych. Ogień zapewniał żywym ochronę przed złymi siłami, mogącymi występować w miejscach pochówku. 1 oraz 2 listopada były natomiast dniem zadumy, czyli świętem zmarłych.

Tradycja Wszystkich Świętych dawniej i dziś

Zwyczaj Dziadów i Zaduszek uległ zmianie wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa. Od tamtej pory ogień umieszczany na mogiłach miał symbolizować nadzieję na nowe życie. W VII wieku papież Bonifacy IV ustanowił Dzień Wszystkich Świętych, dzięki czemu pojawił się zwyczaj modlitwy za zmarłych. Wtedy modlono się jednak wyłącznie za dusze świętych. Dopiero w X wieku zakon Cystersów wprowadził kult wszystkich zmarłych. W Polsce stosowano się do tego od XII wieku.

Warto wiedzieć, że przez wieki cmentarze nie były często odwiedzanymi miejscami. Zamiast nagrobków były kopczyki, a place z nimi były bardzo zaniedbane. Zmieniło się to w okresie międzywojennym. Wówczas zaczęto dbać o pomniki i stawiać na nich świece. Obecnie zostawiane kwiaty i znicze oznaczają pamięć o zmarłym. Ogień oznacza także wieczność oraz światło życia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości