Newsy

Dlaczego zmarłym zapala się znicze? Wiemy, jakie korzenie ma ta tradycja

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
bispol.pl
Avalon_Studio/Getty Images

Wszystkich Świętych to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla katolików, ale również ateistów i ludzi innych wyznań. To właśnie w dniu tym wszyscy spotykają się na cmentarzach, by zapalić znicze na grobach tych, którzy odeszli. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Pogański obrzęd, czyli Zaduszki

Zwyczaj palenia zniczy w dniu Wszystkich Świętych jest tak oczywisty, że wiele osób nawet nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. A tradycja zapalania na grobach bliskich ognia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono Dziady, które nosiły w wielu miejscach nazwę Zaduszek. Wierzono, że wtedy dusze zmarłych przenikają do świata żywych. Z tego powodu na cmentarzach, obejściach i rozstajach rozpalano ogniska, które miały wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ogień palono także na mogiłach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, zlokalizowanych poza murami cmentarnymi - w tych przypadkach ogniska miały dla dusz moc oczyszczającą.

Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?Wszystkich Świętych to bardzo ważny dzień dla wielu Polaków. Co warto wiedzieć o tym dniu?

W tamtych czasach przyzywano z zaświatów dusze zmarłych, by pomóc im i zaspokoić ich cielesne potrzeby. W nocy z 31 października na 1 listopada ludzie poprzez zabawę, jedzenie i picie starali się w jak najlepszy sposób ugościć zmarłych. Ogień zapewniał żywym ochronę przed złymi siłami, mogącymi występować w miejscach pochówku. 1 oraz 2 listopada były natomiast dniem zadumy, czyli świętem zmarłych.

Zmiana tradycji Wszystkich Świętych

Zwyczaj Dziadów i Zaduszek uległ zmianie wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa. Od tamtej pory ogień umieszczany na mogiłach miał symbolizować nadzieję na nowe życie. W VII wieku papież Bonifacy IV ustanowił Dzień Wszystkich Świętych, dzięki czemu pojawił się zwyczaj modlitwy za zmarłych. Wtedy modlono się jednak wyłącznie za dusze świętych. Dopiero w X wieku zakon Cystersów wprowadził kult wszystkich zmarłych. W Polsce stosowano się do tego od XII wieku.

Warto wiedzieć, że przez wieki cmentarze nie były często odwiedzanym miejscem. Zamiast nagrobków były kopczyki, a place te były bardzo zaniedbane. Zmieniło się to w okresie międzywojennym. Wówczas zaczęto dbać o pomniki i stawiać na nich świece. Obecnie zostawiane kwiaty i znicze oznaczają pamięć o zmarłym. Ogień oznacza także wieczność oraz światło życia.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło: bispol.pl

Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images

Pozostałe wiadomości