Newsy

Zamrożenie cen prądu. Projekt trafił do dalszych prac

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
businessinsider.com
licznik prądu

Ceny prądu dla gospodarstw domowych mają zostać zamrożone. Projekt został skierowany do ponownych prac komisji sejmowej. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że po wejściu w życie nie będzie się wiązał z dodatkowymi obowiązkami biurokratycznymi. Wyjaśniła również, kto będzie odpowiedzialny za sprawdzanie zakładanego limitu i decydowanie o przydzielaniu dodatkowych ulg.

Zamrożenie cen prądu

O zamrożeniu cen prądu premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej 15 sierpnia. Jak przekazał, wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. Skąd taki limit? Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. W 2021 r. w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na jednego odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce spadło o 0,8 proc. i wyniosło 1 979,9 kWh. W miastach wyniosło 1 741,8 kWh (spadek o 0,6 proc.), a na obszarach wiejskich – 2 452,9 kWh (spadek o 1,3 proc.). Wiele osób krytykuje pomysł rządu twierdząc, że nawet oszczędzając prąd do niezbędnego minimum, z pewnością przekroczy podany limit.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Zamrożenie cen prądu - poprawki do projektu

Rząd w poniedziałek 26 września przyjął projekt ustawy, który przewiduje zamrożenie w 2023 roku cen prądu dla gospodarstw domowych. We środę 28 września w związku z debatą nad projektem, złożone zostały poprawki do projektu. Mają one dotyczyć między innymi: podniesienia limitu zużycia prądu z zamrożoną ceną do 3 MWh dla wszystkich gospodarstw domowych (poprawka Koalicji Polskiej), podniesienia limitu do 3,6 MWh dla osób z niepełnosprawnościami (poprawka KO), objęcie projektem organizacji pozarządowych, jednostek pomocy społecznej i noclegowni, a także zwiększyć limit do 5MWh w gospodarstwach, w których przebywają osoby wykorzystujące specjalistyczny sprzęt medyczny (poprawki Polski 2050). W związku z tym projekt został skierowany przed komisję sejmową i trwają nad nim dalsze prace.

Rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zamrożenie cen prądu - zasady i wyjątki od limitu

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że zamrożenie cen prądu nie będzie wiązało się z koniecznością wypełniania jakichkolwiek wniosków. To dostawca energii ma na podstawie rachunków oceniać poziom jej zużycia przez gospodarstwo domowe i automatycznie obniżać ceny. W przypadku rolników obniżki stosowane będą na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, które będzie potwierdzało zapłacenie podatku rolnego. Z kolei dużym rodzinom wystarczy Karta Dużej Rodziny, a osobom z niepełnosprawnościami - jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Rząd jednocześnie przewiduje wyjątki od ustanowionego limitu. Wyższy limit preferencyjnych cen energii elektrycznej ma przysługiwać rodzinom z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnikom. Rada Ministrów w poniedziałek 26 września podniosła ten próg z 2,6 MWh do 3 MWh.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat w tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Codrut Evelina/EyeEm

Pozostałe wiadomości