Deficyt na rynku kawy
Światowy rynek kawy odnotował deficyt w wysokości 3,1 miliona worków w sezonie 2021/22 (październik-wrzesień). Czołowym globalnym producentem jest Brazylia, a "poza sezonem" zebrano tam mniejsze plony - spora ich część okazała się być kiepskiej jakości. Informacje na ten temat opublikowane zostały w marcowym raporcie Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO).
Wszystko o kawie
ICO ocenia, że globalna produkcja kawy w latach 2021/22 wyniesie łącznie 167,2 miliona worków 60-kilogramowych – a to oznacza spadek o 2,1 proc. rok do roku. Jednocześnie konsumpcja ma wzrosnąć do 170,3 miliona worków, co oznacza wzrost o 3,3 proc. rocznie.
Dlaczego kawy może zabraknąć?
Brazylia, poza gorszą jakością kawowych plonów, od dłuższego czasu ma również problem z kontenerami transportowymi – ich dostępność spada. W raporcie ICO podano, że równowaga na rynku kawy ulega zmianie również na skutek wojny na terenie Ukrainy. Gospodarkę światową czeka potencjalna dekoniunktura, rosną koszty produkcji, ograniczenie konsumpcji i importu.
Kawa jest trzecim najczęściej importowanym do Rosji produktem. W 2020 r. wydała na nią 588 mln dol., co dało jej 13. miejsce pod tym względem na świecie. Import pochodził przede wszystkim z Brazylii.
Aktualne notowania na rynku kawy sugerować mogą spadek popytu. Szczyt cenowy miał miejsce pod koniec 2021 r., - wtedy kontrakt na tonę kawy na giełdzie w Londynie wzrósł do ceny 2499 dol. Obecnie spadł do 2077 dol. Specjaliści podkreślają, że nie jest to efekt nadwyżek towaru w magazynach, a trwającej na terenie Ukrainy wojny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na skutek wojny ceny w Polsce mogą pójść w górę o kolejnych kilkanaście procent
- Wpływ wojny w Ukrainie na dostawy żywności. Niszczony jest "spichlerz świata"
- Polacy oszczędzają na masową skalę. Z czego rezygnujemy najczęściej?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: businessinsider.com
Źródło zdjęcia głównego: CBNSiam/Getty Images