Na świecie zabraknie kawy? Zapowiadane są duże braki

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
worek z ziarnami kawy

Za jakiś czas na świecie może być mniej kawy, niż ludzie będą potrzebować. Przyczyn deficytu jest kilka. Wymienia je Międzynarodowa Organizacja Kawy, sygnalizująca tę mało optymistyczną prognozę.

Deficyt na rynku kawy

Światowy rynek kawy odnotował deficyt w wysokości 3,1 miliona worków w sezonie 2021/22 (październik-wrzesień). Czołowym globalnym producentem jest Brazylia, a "poza sezonem" zebrano tam mniejsze plony - spora ich część okazała się być kiepskiej jakości. Informacje na ten temat opublikowane zostały w marcowym raporcie Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO).

Wszystko o kawie

Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Najlepsze przepisy na zimowe kawyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

ICO ocenia, że globalna produkcja kawy w latach 2021/22 wyniesie łącznie 167,2 miliona worków 60-kilogramowych – a to oznacza spadek o 2,1 proc. rok do roku. Jednocześnie konsumpcja ma wzrosnąć do 170,3 miliona worków, co oznacza wzrost o 3,3 proc. rocznie.

Dlaczego kawy może zabraknąć?

Brazylia, poza gorszą jakością kawowych plonów, od dłuższego czasu ma również problem z kontenerami transportowymi – ich dostępność spada. W raporcie ICO podano, że równowaga na rynku kawy ulega zmianie również na skutek wojny na terenie Ukrainy. Gospodarkę światową czeka potencjalna dekoniunktura, rosną koszty produkcji, ograniczenie konsumpcji i importu.

Kawa jest trzecim najczęściej importowanym do Rosji produktem. W 2020 r. wydała na nią 588 mln dol., co dało jej 13. miejsce pod tym względem na świecie. Import pochodził przede wszystkim z Brazylii.

Aktualne notowania na rynku kawy sugerować mogą spadek popytu. Szczyt cenowy miał miejsce pod koniec 2021 r., - wtedy kontrakt na tonę kawy na giełdzie w Londynie wzrósł do ceny 2499 dol. Obecnie spadł do 2077 dol. Specjaliści podkreślają, że nie jest to efekt nadwyżek towaru w magazynach, a trwającej na terenie Ukrainy wojny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: CBNSiam/Getty Images

Pozostałe wiadomości