Newsy

Kolejna awaria "Czajki". Ścieki znów płyną do Wisły

Newsy

Wisła

Warszawa boryka się z kolejnymi problemami w oczyszczalni ścieków "Czajka". Prezydent Trzaskowski poinformował o awarii na Twitterze. Zapewnił, że nie ma ona wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom.

Kolejna awaria oczyszczalni ścieków

O kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie (ścieków - przyp. red.). Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach

- napisał.

Aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców, na czas awarii MPWiK rozpoczął awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Tak jak informowałem – dla zminimalizowania skutków zrzutu uruchomiliśmy ozonowanie. Spółka rozpoczęła także mechaniczne oczyszczanie ścieków

- napisał prezydent Warszawy w kolejnym wpisie. i poinformował, że miasto uruchomiło codzienne badanie wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock.

Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej MPWiK oraz w mediach społecznościowych spółki. Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom.

- napisał Trzaskowski.

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi - 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego została podjęta decyzja o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Awarie oczyszczalni "Czajka"

O postępowaniu wyjaśniającym wszczętym przez RDOŚ minister środowiska informował pod koniec czerwca, na konferencji zwołanej w miejscu zrzutu ścieków do Wisły na wysokości ulicy Farysa w Warszawie. Zrzut wtedy prowadzono kolektorem burzowym.

Woś zapowiadał wówczas, że podczas postępowania sprawdzony zostanie stopień szkód w środowisku wywołanych nie tylko jednorazowym zrzutem, lecz także całościową działalnością oczyszczalni "Czajka" i częstotliwością zrzutów ścieków do rzeki.

W lipcu br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podało przyczynę ubiegłorocznej awarii układu przesyłowego w oczyszczalni ścieków "Czajka". Jak poinformował profesor Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej, jeden z autorów ekspertyzy, bezpośrednią przyczyną awarii była ukryta wada rurociągu.

- Bezpośrednią przyczyną było rozerwanie łącznika (połączenie rury stalowej z kompozytową w nitce A - przyp. red.), ale na skutek wady ukrytej. Wady, która skumulowała się w wyniku splotu niekorzystnych czynników

– zaznaczył profesor.

Zdaniem ekspertów owa ukryta wada była spowodowana splotem takich czynników jak między innymi prawdopodobne obciążenia mechaniczne łącznika.

Zobacz wypowiedź:

Zobacz też:

Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom? Ministerstwo Zdrowia ma plan

Bestialskie przypadki okaleczania koni przez nieznanych sprawców. "To rzadko spotykane okrucieństwo"

Węgry zamykają granice. "Wracamy do przepisów zastosowanych podczas pierwszej fali"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości