Newsy

Nie można bagatelizować wariantu Delta koronawirusa. Ekspertka: Jedna osoba zakaża od 5 do 8 osób

Newsy

Aktualizacja:
boonchai wedmakawand/Getty Images

Czy czeka nas czwarta fala pandemii? Mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza uważa, że tak i przewiduje, że może rozpocząć się pod koniec sierpnia, a jej kulminacyjny moment nastąpi na przełomie października i listopada. Według analityków to wariant Delta koronawirusa będzie we wrześniu odpowiedzialny za ponad 70 proc. zachorowań.

Wariant Delta - jest się czego bać?

Delta to nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej zakaźny niż pozostałe odmiany wirusa. Coraz szybciej rozprzestrzenia się po Europie, a w Polsce odnotowano już ponad 100 przypadków. Choć w naszym kraju ogólna liczba nowych zakażeń jest zdecydowanie mniejsza, niż chociażby miesiąc temu, to jednak nie można sądzić, że zagrożenie minęło.

Mikrobiolog i przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie dr Joanna Jursa-Kulesza w rozmowie z PAP wyjaśnia, dlaczego nie można bagatelizować mutacji Delta.

- Biorąc pod uwagę, że ten wariant wirusa SARS-CoV-2 jest tak bardzo zakaźny, to znaczy, że jedna osoba zakaża od 5 do 8 osób (przy wariancie brytyjskim mieliśmy od 3 do 5 osób), zakaźność będzie o 30-40 proc. większa – powiedziała dr Jursa-Kulesza.

Mikrobiolog podkreśla, że obawa przed wariantem Delta jest uzasadniona, ponieważ w opinii analityków będzie odpowiedzialny za ponad 70 proc. infekcji wirusem w Polsce we wrześniu.

Wariant Delta - jakie są objawy?

Wariant Delta koronawirusa po raz pierwszy został wykryty w Indiach, a od kilku miesięcy rozprzestrzenia się w Europie. Dotarł także do Polski, gdzie jest już ponad 100 przypadków zakażeń.

Nowa mutacja może cechować się nieco innymi objawami niż inne warianty. W tej rzadko występują: utrata węchu i smaku, gorączka czy kaszel. Za to częściej odnotowuje się problemy ze słuchem, ból głowy, katar, zapalenie migdałków czy też dolegliwości związane z przewodem pokarmowym np. bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty. Wirus Delta dalej mutuje. W Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus.

- Wariant Delta Plus jest jeszcze bardziej niebezpieczny, bo unika częściowo naszej odporności. Następuje szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc – tłumaczył niedawno w rozmowie z dziendobry.tvn.pl dr Paweł Grzesiowski.

Zobacz wideo: Minister zdrowia zapowiada rozszerzenie listy krajów objętych restrykcjami z uwagi na wariant delta

Zobacz także:

Profilaktyka 40 plus: "Ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii". Jak skorzystać z bezpłatnego pakietu badań?

Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi

Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 3 lipca

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości