Newsy

Czeka nas powrót upałów - IMGW ma dobre wieści. Jak długo potrwają?

Newsy

Denise Hasse/Getty Images

Od niedzieli 22 sierpnia na kilka dni wracają upały. Temperatury ok. 30 stopni Celsjusza spodziewane są na południu Polski – tak wynika z prognozy przygotowanej w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z IMGW.

Upały wracają do Polski

Powrót upałów zapowiedziany jest na niedzielę, 22 sierpnia. Na południu kraju termometry pokażą 30 stopni Celsjusza. Tak wysokich temperatur można się spodziewać jedynie do przyszłej środy. Na pozostałym obszarze Polski temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 25 st. C.

W nocy i nad ranem chłodno. Temperatura powierzchni gruntu może spadać do 6 stopni, a lokalnie do 4 stopni C. Pod koniec sierpnia możliwe niższe temperatury – do 2 stopni.

Opady nie powinny być intensywne. Do najbliższej soboty (21 sierpnia) padać będzie przede wszystkim w północnej części kraju, głównie nad morzem, a w poniedziałek i wtorek na zachodzie i południu.

Od połowy przyszłego tygodnia przelotne opady możliwe są już w całym kraju. Padać ma do końca miesiąca. Dominował będzie wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z prędkością od 4 do 10 m/s. Nad morzem i w północnej części kraju spodziewany silniejszy wiatr, a na Pomorzu Zachodnim silniejsze porywy jeszcze w tym tygodniu, sprzyjające uprawianiu sportów wodnych.

Skąd wiadomo, jaka będzie pogoda?

IMGW poinformował, że zaprezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.

Obliczenia zostały wykonywane w prognostycznym systemie pogodowym WRF METEOPG, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym.

Zobacz wideo: Lucyfer zaatakował południe Europy, a co z pogodą w Polsce?

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: IMGW/PAP

Pozostałe wiadomości