Newsy

Ukraińcy w rosyjskich obozach. Wołodymyr Zełenski: "Utworzone na wzór nazistowskich"

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
rmf24
Rosyjski pojazd wojskowy, Mariupol, wojna w Ukrainie
Anadolu Agency/Getty ImagesUkraińcy w rosyjskich obozach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poinformował, że tysiące Ukraińców trafiło i jest siłą przetrzymywanych w obozach znajdujących się w Rosji. Podkreślił również, że nie ma tygodnia, aby na terenach zajmowanych i okupowanych przez wojska wroga nie znajdowano ciał torturowanych, zamordowanych ludzi.

Obrońcy Azowstalu w rosyjskich obozach

Wielu żołnierzy z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zostało pojmanych i wywiezionych na tereny kontrolowane przez rosyjskie wojska. Analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną przypuszczają, że Rosjanie zgodzili się na ewakuację ostatnich wojskowych z Azowstalu, aby przyspieszyć ogłoszenie zajęcia Mariupola. Jak podają dziennikarze z agencji Reutersa, ponad 250 obrońców Azowstalu zostało wywiezionych z Mariupola do obozu w Oleniwce - mieście znajdującym się pod rosyjską kontrolą.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Poza tym Rosjanie ciągle próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem, a także ostrzeliwują cywilne osiedla w wielu różnych miejscach. W ciągu jednej tylko doby siły ukraińskie odparły dwanaście ataków w obwodzie ługańskim i donieckim. Doradca prezydenta Ukrainy poinformował, że negocjacje pokojowe z wrogiem pozostają zawieszone.

Ukraińcy trafiają do rosyjskich obozów. Zełenski przemówił na festiwalu w Cannes

Ponad 500 tys. Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny

– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zełenski zaapelował do ludzi związanych z branżą filmową, aby nie pozostawali obojętni wobec trwającej na terenie Ukrainy wojny. Przypomniał o tym, jak kino nawiązuje do trudnej rzeczywistości, podając za przykłady takie filmy jak "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli i "Dyktator" Charliego Chaplina. Dodał również, że "potrzebujemy nowego Chaplina, który pokaże, że kino naszych czasów nie jest nieme". Jego zdalne przemówienie uhonorowane zostało owacjami na stojąco.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: rmf24

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości