Newsy

Raport dotyczący dyskryminacji dzieci nieuczęszczających na religię. "Wyróżnia się ministrantów"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
https://rownoscwszkole.pl/
Religia w szkole

Fundacja Wolność od Religii opublikowała raport dotyczący nierówności w prawach uczniów nieuczęszczających na religię. W ciągu roku napłynęło ponad 2 tysiące zgłoszeń zachowań dyskryminujących dzieci i młodzież.

Mapa (nie)równości w szkole

Fundacja Wolność Od Religii podała do publicznej wiadomości wyniki raportu dotyczącego nierówności w prawach uczniów nieuczęszczających na katechezę w szkole. Jak się okazuje, największą ilość doniesień otrzymano w Warszawie.

Kościół i religia

Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Według twórców raportu nie należy interpretować tego jako nadprzeciętnego statystycznie nagromadzenia nieprawidłowości w tym mieście. Wyniki są wyrazem większej świadomości oraz możliwości ich zgłaszania (znaczącej gęstości zaludnienia).

Uczniowie dyskryminowani w szkołach? Wyniki raportu

Najwięcej skarg dotyczyło kategorii "Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach". Stanowiły one 39% wszystkich wskazań. Rodzice skarżyli się na fakt, że ich dzieci muszą czekać na etykę do późnych godzin popołudniowych, a przerwę spowodowaną lekcją religii odbywają w świetlicy lub są pozostawione bez odpowiedniej opieki.

Kiedyś dostałam propozycję, jeśli dobrze pamiętam, uczęszczania na lekcje etyki w piątki o godzinie 18:00. Nie wiem, czy ktoś skorzystał - wątpię. Lekcje religii zawsze były jednak w dogodnych godzinach

Drugą kategorią zgłoszeń była "Przemoc symboliczna i wartości szkoły" (33%).

Promuje i wyróżnia się chłopców, którzy są ministrantami. Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek a bułki są z wędlina lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom

Trzecią najczęściej wskazywaną grupą dyskryminacji były zgłoszenia dotyczące "Mszy, rekolekcji, parareligijnych imprez szkolnych".

Rozpoczęcie roku, Dzień Babci, Dzień Matki - występy dzieci organizowane są w kościele. Nauczyciele mają obowiązek być i uczestniczyć. Korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: https://rownoscwszkole.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Chu/Getty Images

Pozostałe wiadomości