Raport dotyczący dyskryminacji dzieci nieuczęszczających na religię. "Wyróżnia się ministrantów"

Religia w szkole
Nierówności w szkole
Źródło: Andrea Chu/Getty Images
Fundacja Wolność od Religii opublikowała raport dotyczący nierówności w prawach uczniów nieuczęszczających na religię. W ciągu roku napłynęło ponad 2 tysiące zgłoszeń zachowań dyskryminujących dzieci i młodzież.

Mapa (nie)równości w szkole

Fundacja Wolność Od Religii podała do publicznej wiadomości wyniki raportu dotyczącego nierówności w prawach uczniów nieuczęszczających na katechezę w szkole. Jak się okazuje, największą ilość doniesień otrzymano w Warszawie.

Kościół i religia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Według twórców raportu nie należy interpretować tego jako nadprzeciętnego statystycznie nagromadzenia nieprawidłowości w tym mieście. Wyniki są wyrazem większej świadomości oraz możliwości ich zgłaszania (znaczącej gęstości zaludnienia).

Uczniowie dyskryminowani w szkołach? Wyniki raportu

Najwięcej skarg dotyczyło kategorii "Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach". Stanowiły one 39% wszystkich wskazań. Rodzice skarżyli się na fakt, że ich dzieci muszą czekać na etykę do późnych godzin popołudniowych, a przerwę spowodowaną lekcją religii odbywają w świetlicy lub są pozostawione bez odpowiedniej opieki.

Kiedyś dostałam propozycję, jeśli dobrze pamiętam, uczęszczania na lekcje etyki w piątki o godzinie 18:00. Nie wiem, czy ktoś skorzystał - wątpię. Lekcje religii zawsze były jednak w dogodnych godzinach
- skarżono się.

Drugą kategorią zgłoszeń była "Przemoc symboliczna i wartości szkoły" (33%).

Promuje i wyróżnia się chłopców, którzy są ministrantami. Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek a bułki są z wędlina lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom
- opowiadała anonimowa uczennica.

Trzecią najczęściej wskazywaną grupą dyskryminacji były zgłoszenia dotyczące "Mszy, rekolekcji, parareligijnych imprez szkolnych".

Rozpoczęcie roku, Dzień Babci, Dzień Matki - występy dzieci organizowane są w kościele. Nauczyciele mają obowiązek być i uczestniczyć. Korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna
- czytamy w raporcie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: https://rownoscwszkole.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Chu/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości