Styl życia

Gdzie w domu powiesić krzyż? "Zawieszony tuż nad wejściem do domu sprawi, że złe moce do nas nie dotrą"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Gdzie w domu powiesić krzyż?
Dzień Dobry TVNGdzie w domu powiesić krzyż?

Krzyż to jeden z najbardziej rozpowszechnionych symboli chrześcijaństwa. Można go spotkać niemal w każdym zakątku świata, a także w wielu domach. Zazwyczaj wiesza się go tuż nad drzwiami. Dlaczego? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Robertem Zydlem, antropologiem kultury.

Krzyż - gdzie go powiesić?

Krzyż to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony symbol chrześcijaństwa. Osoby, które deklarują wiarę w Boga, mają go w swoich domach. Najczęściej zawieszają go tuż nas drzwiami. - Krzyż nie tylko symbolizuje naszą wiarę, ale także nas chroni. Wierzymy, że zawieszony tuż nad wejściem do domu sprawi, że złe moce do nas nie dotrą. Warto dodać, że są osoby, które nie witają się przez próg, właśnie po to, aby nie przerywać tej bariery ochronnej - powiedział w Dzień Dobry TVN Robert Zydel, antropolog kultury.

Co ciekawe, funkcję ochronną mają także litery K, M oraz B, które zapisuje na naszych drzwiach tuż po święcie Trzech Króli. - Piszemy je poświęconą kreda. Natomiast sam zapis oznacza, że ten dom jest chroniony przez Chrystusa - wyjaśnił nasz gość.

Jakie inne symbole zapewniają nam ochronę?

Warto dodać, że krzyż to niejedyny symbol, któremu przypisujemy funkcję ochronną. Bardzo często nad łóżkami zawieszamy obrazy z podobizną Matki Boskiej lub z wizerunkiem Anioła Stróża. - Chrześcijaństwo oferuje nam różne strategie. Swoje prośby niejednokrotnie kierujemy do Matki Boskiej. Jej kult w Polsce jest bardzo silny. Dzieci bardzo często modlą się do Anioła Stróża. To właśnie on ma je chronić i nie dopuścić do tego, aby zeszły na złą drogę - powiedział Robert Zydel.

Choć to właśnie Boga prosimy o ochronę, to nie brakuje osób - także tych wierzących - które swój los powierzają symbolom pochodzącym z innych religii. - W przekonaniu, że symbole mogą zapewnić nam ochronę, nie ma nic złego. Musimy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo powinny nam zapewniać przede wszystkim rozum i racjonalizm - dodał antropolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości