Ile zapłacimy za pączki? Tegoroczny tłusty czwartek może być wyjątkowo chudy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Fakt/TVN24
Pączki

Rosnące koszty żywności i energii odbijają się na wszystkich gałęziach gospodarki. Chociaż inflacja powoli zwalnia, to ceny wciąż są wysokie. Dotyczy to również wyrobów cukierniczych. Ile wydamy w 2023 roku na Tłusty Czwartek?

Ceny pączków w cukierniach na Tłusty Czwartek 2023

Portal TVN24 sprawdził ceny w najpopularniejszych cukierniach w dużych polskich miastach. Na warszawskiej Woli w pracowni cukierniczej "Zagoździński" za jednego pączka zapłacimy 4,50zł. Oznacza to wzrost ceny o okrągłą złotówkę - rok temu słynne "pączki z Górczewskiej" kosztowały 3,50 zł - czytamy na portalu tvn24.pl. Jak tłumaczy właściciel, cena została podniesiona już kilka miesięcy wcześniej.

Także w Krakowie słodki przysmak podrożał o złotówkę. W cukierni "Cichowscy" zapłacimy za 1 sztukę 5,50 zł. We Wrocławiu jest nieco taniej - w zależności od wybranego nadzienia w cukierni "Pod Trumienką" zapłacimy za pączka od 3,90 do 4,40 zł. W Gdańsku w 90-letniej piekarni i cukierni "Pellowski" ceny zaczynają się od 4,80 zł za sztukę i kończą na 7 zł. W Łódzkim "Misiu" za jednego pączka zapłacimy od 5 do 6 zł, a cena w ciągu roku wzrosła o około 50 groszy.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Cena pączka w cukierni Magdy Gessler

Zdecydowanie wyjątkowym miejscem dla łasuchów jest warszawska cukiernia Magdy Gessler - "Słodki Słony". Znajduje się przy ulicy Mokotowskiej. W tym roku za pączka restauratorki zapłacimy 18 zł. Jak podaje portal tvn24.pl "o 3 złote więcej niż rok temu i o 7 złotych więcej, niż w 2021 roku". W cukierni możemy nabyć przysmak z nadzieniem różanym, malinowym, śliwkowo-czekoladowym i z ajerkoniakiem. 

Ceny pączków w 2023 roku

Wysokie ceny odbijają się także na branży cukierniczej. Z pewnością możemy spodziewać się droższych przysmaków z okazji Tłustego Czwartku. O ile więcej zapłacimy? Już w 2022 roku pojawiły się spekulacje na ten temat - wtedy prognozowano, że będziemy płacić około 8 zł za pączka.

Wszystko zależeć będzie od cen składników, które są coraz droższe. Cena mąki w zeszłym roku wzrosła o około 100%, z kolei tłuszcz, na którym smaży się pączki i faworki, o około 80%. Najbardziej podrożały jednak drożdże - o około 200%. W efekcie piekarze zmuszeni są do kalkulowania cen swoich produktów tak, aby klienci chcieli je kupować.

- Wiadomo, że wszystkich podwyżek nie mogę przerzucić na klienta, część muszę po prostu wziąć na swoje barki - mówił w rozmowie z Faktem Mariusz Tyrawski, właściciel jednej z olsztyńskich piekarni.

Warto przypomnieć, że piekarni nie objął projekt zamrożenia cen gazu. Jego beneficjentami są gospodarstwa domowe, a także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe.

Tłusty Czwartek 2023

Tłusty Czwartek w tym roku wypada 16 lutego, święto jest ruchome. Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, a więc 52 dni przed Wielkanocą. Kolejny czwartek wypada po Środzie Popielcowej, co oznacza, że w tym dniu obowiązuje już post.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Sprawdź nasze przepisy na pączki i zrób domowe przysmaki samodzielnie:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Fakt/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Erik Witsoe / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości