Newsy

Szczepionka od AstraZeneca jednak wywołuje zakrzepy krwi? "Nie ma innej możliwości"

Newsy

A. Martin UW Photography/Getty Images

Szczepionka AstraZeneca może wywoływać groźne dla życia i zdrowia zakrzepy krwi. Prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo poinformował, że taką reakcję organizmu zaobserwowano u trzech pacjentów. Jednego z nich nie udało się uratować.

Szczepionka AstraZeneca sprzyja powstawaniu zakrzepów krwi?

- Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdzają naszą wcześniejsza hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia. Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi - wyjaśnił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo.

Naukowiec zapytany, czy może potwierdzić, że to preparat AstraZeneca wywołał niepożądane skutki uboczne, odparł, że na stan obecnej wiedzy "nie ma innej możliwości".

- To są pacjenci, u których powikłania wystąpiły od 3 do 10 dni po zaczepieniu. (...) Nie widzimy u nich innych powodów wystąpienia tak silnej reakcji immunologicznej - przekazał prof. Holme.

Norwegia wstrzymuje szczepienia

Norweskie władze zdrowotne w ubiegły czwartek podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca, który przyjęło 120 tys. Norwegów.

Oprócz trzech pacjentów, pracowników służby zdrowia, przyjętych do Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo z objawami zakrzepicy, z których jeden zmarł, w Norwegii potwierdzono jeszcze jeden zgon u osoby zaszczepionej preparatem AstraZeneca. Ten przypadek nie był jednak przez zespół prof. Holme analizowany.

W czwartek po południu opinię w sprawie szczepionki AstraZeneca wydała Europejska Agencja Leków (EMA). Jej zdaniem, preparat jest bezpieczny i skuteczny, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem - oświadczyła dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Polska wirusolożka z Oxfordu o szczepionkach:

Zobacz także:

Andrzej Piaseczny w szpitalu: "Dziękuję tym, którzy się mną opiekują". Menadżerka wydała oświadczenie

Kolejne dyskonty i sieci handlowe chcą wprowadzić do sprzedaży testy na koronawirusa

Czy jedna dawka szczepionki uodparnia na koronawirusa? Ekspert wyjaśnia

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości