Szczepienia w aptekach. Kiedy ruszą i jak będą wyglądać?

Szczepionka na koronawirusa
Cravetiger/Getty Images
W maju mają ruszyć pilotażowe szczepienia w aptekach. Obecnie odbywają się szkolenia dla farmaceutów oraz przedstawicieli innych zawodów, którzy będą mogli to robić. Aptekarze czekają na szczegółowe rozporządzenia.

Szczepienia w aptekach

Nowelizację Narodowego Programu Szczepień w drugim kwartale roku zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jedną ze zmian jest rozszerzenie liczby punktów, w których można przyjąć szczepionkę. Będzie to możliwe m.in. w dużych zakładach pracy, punktach drive-thru czy aptekach. Jak będzie to przebiegać?

Szczepienia w aptekach w maju

Jak mówił Michał Dworczyk, 15 kwietnia zaczną się szczepienia pilotażowe w punktach drive-thru.

- 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez ratowników i pielęgniarki. W maju rozpocznie się szczepienie w aptekach, a na przełomie maja i czerwca rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy - wyliczał przedstawiając harmonogram rozszerzenia programu szczepień.

- Dziś jesteśmy na etapie przygotowań. Przygotowujemy infrastrukturę, procedury, wszystkie rozwiązania organizacyjne, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w stu procentach. Dlaczego? Dlatego, że cały czas mamy za mało szczepionek. Ale przygotowujemy się w taki sposób, że jak te szczepionki do Polski dotrą, nie będziemy już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu zaczniemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób - podkreślał szef KPRM.

Wg danych Naczelnej Rady Aptekarskiej, co piąty farmaceuta w Polsce (ponad pięć tysięcy osób) chce kwalifikować, a także szczepić pacjentów przeciwko koronawirusowi - tak wynika z informacji portalu medexpress.pl. Trwają już szkolenia dla przedstawicieli zawodów, którzy będą mogli się tym zajmować.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni pięć i pół tysiąca farmaceutów, którzy przeszli część teoretyczną kursu, przejdzie też część praktyczną. Czekamy na konkretne reguły prawne i wymagania, jakie będą stawiane aptekom. Według moich szacunków, w kilku tysiącach aptek w całym kraju docelowo będą mogły być prowadzone szczepienia. W Polsce działa ponad dwanaście i pół tysiąca aptek - mówił wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak, cytowany przez RMF24. Wyraził nadzieję, że system przewidziany dla aptek nie będzie skomplikowany.

- Szczepi człowiek, a nie apteka, nie hala, nie gabinet. To miejsce musi być na tyle przygotowane, aby można było bezpiecznie podać szczepionkę i ewentualnie zareagować na wyjątkową, nieprzewidzianą sytuację. Cała reszta to kwestia osoby szczepiącej - dodał.

Jak wyglądają szczepienia w aptekach?

Doktor Piotr Meks ze Związku Zawodowego Pracowników Farmacji w rozmowie z dziennikarzem RMF24 przyznał, że procedury dotyczące szczepień w aptekach, które obowiązują w zachodniej części Europy, nie są trudne do spełnienia. W Kanadzie lub Wielkiej Brytanii proces podania preparatu odbywa się nawet na krzesłach w części ekspedycyjnej placówki.

Farmaceuci podkreślali, że możliwe jest też wykorzystywanie do szczepień pokoi konsultacyjnych - są to oddzielne pomieszczenia, w których można uzyskać poradę. Znajdują się one w co trzeciej placówce farmaceutycznej w Polsce.

- Być może trzeba będzie zainwestować, aby przeorganizować pracę w takich pomieszczeniach, teraz są wykorzystywane do innych celów niż prowadzenie opieki farmaceutycznej. To nie są jednak duże koszty. Pokoje konsultacji mogłyby zostać przemianowane na pokoje zabiegowo-konsultacyjne - mówił Piotr Meks.

Cała prawda o zakrzepicy. Jak może wpłynąć na nią szczepionka? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Bakteria New Delhi - kolejne zakażenia w Ciechocinku. Szpital nadal nie przyjmuje pacjentów

Wesela i komunie - czy będą możliwe w maju? Odpowiada minister zdrowia

Prezydent podał termin rozpoczęcia egzaminów maturalnych. Jak będzie wyglądała matura 2021?

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości