Newsy

Szczątki chińskiej rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego. Element Długiego Marszu 5B przez kilka dni krążył wokół Ziemi

Newsy

Aktualizacja:
Xinhua/x-news

Chińskie media poinformowały, że część rakiety Long March 5B (Długi Marsz) ponownie weszła w atmosferę, a następnie jej szczątki spadły do Oceanu Indyjskiego. Według ekspertów prawdopodobieństwo uderzenia w zaludniony obszar na lądzie było niskie.

Część Long March 5B (Długi Marsz) ponownie weszła w atmosferę o godzinie 10:24 czasu pekińskiego (02:24 GMT) i wpadła do Oceanu Indyjskiego, na zachód od archipelagu Malediwów. Większość szczątków spłonęła w atmosferze - podało chińskie biuro inżynierii kosmicznej.

Część Long March 5 B spadła na Ziemię

Jak informują chińskie media państwowe pozostałości największej chińskiej rakiety wpadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego, a większość jej komponentów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.

W zeszłym roku części z pierwszego lotu Long March 5B spadły na Wybrzeże Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków, nie powodując ofiar.

Według ekspertów prawdopodobieństwo uderzenia w zaludniony obszar na lądzie było niskie. Jednak niepewność co do rozpadu orbitalnego rakiety i dotychczasowe niepowodzenie Chin w kontrolowaniu lotów powrotnych rakiet wzbudzały niepokój.

Podczas lotu rakiety astrofizyk z Harvardu Jonathan McDowell powiedział Reuterowi, że potencjalna strefa upadku rakiety mogła znajdować się na północy Nowego Jorku, Madrytu lub Pekinu, a także na południu Chile i Wellington w Nowej Zelandii.

Odkąd duże fragmenty stacji kosmicznej NASA Skylab spadły z orbity w lipcu 1979 r. i wylądowały w Australii, większość krajów stara się unikać takich niekontrolowanych zdarzeń.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w piątek, że większa cześć orbitującego fragmentu rakiety spali się przy ponownym wejściu w ziemską atmosferę i jest bardzo mało prawdopodobne, by szczątki spowodowały jakiekolwiek szkody na Ziemi.

Rakieta Long March 5 B, czyli Długi Marsz 5B

Ważący od 17 do 22 ton i liczący około 30 metrów obiekt był głównym członem rakiety Długi Marsz 5B, która została wystrzelona z chińskiego kosmodronu 29 kwietnia, by wynieść na orbitę jeden z kluczowych modułów przyszłej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Zazwyczaj pierwszy człon rakiety kosmicznej odpada niedługo po starcie i od razu spada na ziemię. W wypadku Długiego Marszu 5B ta część odłączyła się od reszty pojazdu już po wyniesieniu go na ziemską orbitę, przez co element rakiety jeszcze przez kilka dni krążył wokół Ziemi, wytracając swoją prędkość i teraz w niekontrolowany sposób na nią wróci - wyjaśnia na swoich stronach Aerospace Corporation.

Zobacz też:

Kiedy pogoda na grilla? Jest odpowiedź z IMGW i to naprawdę dobra

Hotele ponownie otwarte od 8 maja. Jakie obostrzenia w nich obowiązują?

Komisja Europejska zatwierdzi trzy leki na COVID-19. "Mogą zmienić przebieg tej choroby"

Zobacz wideo: Chiny wystrzeliły nową rakietę Long March-5B. Posłuży ona do budowy stacji kosmicznej w 2022 r.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości