Newsy

W maju stopy procentowe znów pójdą w górę? Kredyty nadal drożeją

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN 24
Wskaźniki inflacji, wykresy

W czwartek 5 maja odbywa się kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem większości ekonomistów zdecyduje ona, że stopy procentowe zostaną podniesione o kolejnych 100 punktów bazowych. Wówczas stopa referencyjna wzrośnie z 4,5 do 5,5 procent. To z kolei wpłynie na raty kredytów.

Inflacja w Polsce nie zwalnia. W piątek 29 kwietnia GUS opublikował szybki szacunek kwietniowej inflacji. Według jego danych wyniosła ona 12,3 proc. w stosunku do 11 proc. po marcu 2022 r. Tak szybkiego tempa podwyżek cen za towary i usługi w Polsce nie było od 1998 roku.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Kolejne podwyżki stóp procentowych w maju?

Według opinii wielu ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej podejmie 5 maja decyzje, które po raz kolejny zmienią raty wielu kredytów. Zdaniem analityków sama pędząca inflacja i próba jej zwalczania może być wystarczającym argumentem za kontynuowaniem wprowadzania podwyżek stóp procentowych, ale istotne są również inne czynniki. Wpływ mają również mocne dane makro, luzowanie polityki fiskalnej, spory deficyt na rachunku bieżącym i wahająca się wartość złotego.

Warto również pamiętać, że raty kredytów hipotecznych nie zależą bezpośrednio od stóp NBP, ale od stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M. Te są jeszcze wyższe, ponieważ uwzględniają nie tylko podwyżkę z maja, ale również kolejne, które zostaną wprowadzone w ciągu kolejnych 3 miesięcy (dla WIBOR 3M) lub 6 miesięcy (dla WIBOR 6M).

Stopy muszą podnosić, bo taka jest reguła prowadzenia polityki pieniężnej, że aby w ciągu dwóch lat inflację bieżącą, która przypominam wynosi ponad 12 procent, sprowadzić do celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 procent

Podwyżki stóp procentowych w Polsce

Na początku kwietnia 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 punkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła wtedy z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to już siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza miała miejsce w październiku 2021 r. Stopy procentowe w Polsce podnoszone są co miesiąc, a co za tym idzie, rosną również raty kredytów.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images

Pozostałe wiadomości